İslami Cihad Hareketinden yapılan yazılı açıklamada, Genel Sekreter Nehhale ve Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed el-Hindi'nin dün Mısır'ın başkenti Kahire'ye ulaştıkları belirtildi.

Nehhale ve Hindi'nin Kahire'ye gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında Mısırlı yetkililerle Filistin'deki son gelişmelerin yanı sıra Gazze'de ateşkes için sürdürülen çabaları ele alacağı belirtildi.

Açıklamada, İslami Cihad Hareketi yöneticilerinin Mısır'da hangi isimlerle görüşeceğine dair ise bilgi verilmedi.

Biden'ın duyurduğu ateşkes önerisi

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'daki konuşmasında, İsrail'in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti.

Biden, önerinin İsrail'e ait olduğunu söylese de Netanyahu,"belirlenen hedefler" gerçekleşinceye kadar savaşa devam edeceklerini duyurmuştu. Netanyahu, Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesinde yaptığı konuşmada, İsrail'in önerdiği ile Biden'ın sunduğu teklif arasında "boşluklar" olduğunu öne sürmüştü.

Hamas'tan Batı Şeria ve Gazze'ye ilişkin açıklama Hamas'tan Batı Şeria ve Gazze'ye ilişkin açıklama

İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Netanyahu'nun ABD Başkanı Biden'ın açıkladığı ateşkes teklifini kabul etmesi durumunda hükümeti devirme tehdidinde bulunmuştu.

Hamas ise Biden'ın açıklamasının ardından "kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nden çekilmesi, yeniden inşa ve esir değişimiyle" ilgili önerilere olumlu baktıklarını duyurmuştu.

Editör: Daily Ummah