İsrail'in uluslararası kamuoyunda kendisine destekçi bulmak için başlattığı propagandayla bazı Avrupa ülkelerine giderek, burada başbakan veya devlet başkanları ile görüştürülen Hamas'ın esir tuttuğu İsraillilerin ailelerinden oluşan grup, İspanya'nın başkenti Madrid'e geldi.

Başbakan Sanchez ile yapılan görüşmeye, Gazze'ye yönelik saldırılarından dolayı Sanchez'in İsrail'i eleştirileri sonrasında geçen yıl kasım ayı sonunda ve aralıkta İspanya ile yaşanan diplomatik krizden geri çekilen ve kısa bir süre önce görevine dönen İsrail'in Madrid Büyükelçisi Rodrica Radian-Gordon da katıldı.

Borrell, Harris'in Gazze'de "acil ateşkes" çağrısına destek verdi Borrell, Harris'in Gazze'de "acil ateşkes" çağrısına destek verdi

Basının görüntü almasına izin verilmeyen görüşmeyle ilgili İspanya Başbakanlık kurumundan verilen bilgilerde, İsrailli ailelerin "Onları evlerine getir" (Bring them home) yazılı tişört ve pankartlar taşıdıkları bildirildi.

İspanya Başbakanlığı, Sanchez'in, Hamas'ın elinde esir tuttuğu 136 kişiyi "hemen ve koşulsuz serbest bırakmasını" istediğini, diğer yandan "İsrail ve Filistin'in barış ve güvenlik içinde birlikte yaşaması ve çatışmaların kalıcı şekilde sona ermesi için Filistin devletinin tanınmasını tek yol olarak gösterdiğini" açıkladı.

Sanchez'in ayrıca, bundan önceki açıklamalarında olduğu gibi, "Hamas'ın saldırılarını kınayıp, Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes sağlanmasının yanı sıra iki devletli çözümün hayata geçirilmesi için bir uluslararası barış konferansı düzenlenmesini savunduğu ifade edildi.

İsrailli ailelerin daha sonra Kraliyet Sarayı'nda İspanya Kralı 6. Felipe tarafından da kabul edildikleri duyuruldu.

İspanya Başbakanı Sanchez, 25 Kasım 2023'te Mısır'da Refah Sınır Kapısı'nda yaptığı açıklamada, "AB, Filistin devletini tanımazsa İspanya kendi kararını alacaktır." ifadesini kullanmıştı.

Sanchez, ayrıca "İsrail'in kendini savunma hakkının, aralarında binlerce çocuğun da olduğu Gazze'deki masum sivillerin öldürülmesini içermediğini, Filistin'de yüzbinlerce insanın çektiği korkunç acıların dehşet verici olduğunu" söylemişti.

Bu ifadelerin arkasından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in Madrid Büyükelçisini merkeze çağırmıştı.

İsrail'in Madrid Büyükelçisi Rodica Rodian-Gordon 4 Ocak'ta Madrid'e geri dönmüştü.