İsrail basınında dün yer alan bir haberde, Azeri Silk Way Airlines kargo şirketinden son yedi yılda 90'dan fazla uçağın İsrail'in güneyindeki Ovda havaalanına indiği yazıldı. 

İsrail gazetesi Haaretz, Silk Way Airlines'ın Ovda'ya inen ve İsrail hava sahasında patlayıcı taşıma yetkisine sahip birkaç yabancı şirketten biri olduğunu aktardı.

Haber, Ovda'nın giden ve gelen uçuşlarla patlayıcı ya da silah taşımacılığını almaya ve göndermeye yetkili tek İsrail hava üssü olduğunu belirtiyor.

Cezayir: "Fas ile ilişkilerimizin geldiği nokta üzüntü verici" Cezayir: "Fas ile ilişkilerimizin geldiği nokta üzüntü verici"

Negev Çölü'nde bulunan Ovda'nın aksine İsrail'in ana giriş kapısı olan Ben Gurion Havalimanı, ülkenin merkezindeki yoğun nüfuslu bir bölgede bulunuyor ve bu nedenle patlayıcı taşıyan kargo uçaklarının oraya inişine izin verilmiyor. Bununla birlikte Ovda, hem sivil hem de askeri uçuşlar için aynı anda bir hava üssü olarak da hizmet veriyor.

Bakü İsrail İlişkileri

Bakü ile İsrail arasındaki bağların son otuz yılda derinleştiği bir sır değil, ancak bu ilişkilerin kapsamı büyük ölçüde gizli tutuldu. Azerbaycan, İran ile sınır paylaşıyor ve büyük bir Şii devleti, ancak orada uygulanan Şii İslam'ın varyantı, İran'ın radikal Şiiliğinden önemli ölçüde daha ılımlı ve bu durum da İsrail'in Bakü ile olan iş birliğini yürütmesi için büyük bir öneme sahip. 

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü 2021'de İsrail'in İran ile sınırı olan Azerbaycan'dan bilgi aldığını iddia etmişti. Bununla birlikte Times of London'ın Azerbaycan'da Mossad'ın bir büro açtığı iddiaları da yer aldı. Bu iddialar İsrail tarafından asla doğrulanmadı. Bu iddiaların yanında İsrail'in Bakü'ye insansız hava aracı ve balistik füze sattığı da iddia edilmişti. 

Bununla birlikte İsrail'İn Bakü'de bir elçiliği bulunuyor ama Bakü'nün Tel Aviv'de bir elçiliği henüz yok ancak bu haftanın başlarında İsrail, Azeri Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'un ülkesinin ilk büyükelçiliğini açmak üzere 29 Mart'ta İsrail'i ziyaret etmesinin beklendiğini duyurdu. Azerbaycan, İsrail'de büyükelçilik açan ilk Şii çoğunluklu ülke olacak.
 

Kaynak: Ortadoğu Haber