İsrail savaş uçakları Gazze'yi 4'üncü günde de vurmaya devam ediyor. Can kaybı sayısı ise her geçen gün daha da artıyor. İsrail'in kullandığı bombaların menşeii ise Arap basınında bomba etkisi yaptı. 

İbrani 12 Kanalına göre, ABD yapımı GBU serisi bombaların bu gelişmiş neslinin F-15, F-15, F- 16 ve F-35 uçakları olup, yüksek isabet oranı nedeniyle "cerrahi harekat" görevlerinde kullanıldığı belirtiliyor. 

Bu tip Amerikan bombası, 16 kg yüksek patlayıcı AXF757 içerir ve fırlatma anında açılan ve delip geçebilen kanatlarla donatılmıştır. 100 cm kalınlığa kadar betonarme binayı çok rahat paramparça yapabiliyor. 


Gazze'deki İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı, patlayıcı mühendisliği ekiplerinin, İsrail'in hedeflenen "Al-Dawli" binasını bombalamasının kalıntılarından "GBU-39" tipi patlamamış bir bombayı etkisiz hale getirmeyi ve çıkarmayı başardığını doğruladı ve buna benzer patlamamış birçok bomba olduğu belirtilidi. 

Kosova'nın kuzeyinde gerginlik sürüyor Kosova'nın kuzeyinde gerginlik sürüyor

Bu tür akıllı kanatlı bombaların Gazze'nin bombalanmasında kullanılmasının ilk kez olmaması dikkat çekicidir, aksine işgalcilerin daha önce 2021'de 11 gün süren saldırısında kuleleri ve konutları bombalamak için kullanmış olması dikkat çekicidir. Bu saldırıda işgal tarafından yıkılan en önemli kulelerden biri, tamamen yıkılan Katar "El Cezire" kanalının ofisi de dahil olmak üzere bir dizi uluslararası basın ajansının da dahil olduğu "El Jalaa" kulesiydi. 


Eldeki bilgilere göre; ABD yapımı "GBU" bombaları, kanatlarla donatılmış ve hassas bir şekilde yönlendirilen akıllı bir füze niteliğinde. Askeri yerleri delmek için geliştirilmiştir. Yaklaşık 110 kilo ağırlığında olup amaçlanan hedefi yok etmek, ancak zeminde yıkıma neden oluyor. Bombalama hedefinin aşılması, sivil kayıplarının artmasına neden oluyor.  Söz konusu bombanın iki savaş başlığına sahip olduğunu belirtiliyor. Birincisinin görevi, betonarme olanlar gibi müstahkem duvarları delmek, ikinci kafa ise patlatma görevine sahip ve fiyatı 70 ila 90 bin dolar arasında değişiyor. 


Ortadoğu Haber