ABD'de yayın yapan "Axios" haber sitesinin, adı açıklanmayan iki yetkiliye dayandırdığı habere göre, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Michael Erik Kurilla ve İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi'nin yanı sıra Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün ve Mısır'dan üst düzey generaller, Manama’daki toplantıda bir araya geldi.

Haberde, toplantının "İsrail ve Arap ülkeleri arasındaki askeri diyalog ve işbirliğinin", İsrail'in Gazze’deki saldırılarına yönelik sert kamuoyu eleştirileri ve kınamalara rağmen CENTCOM himayesinde devam ettiğinin bir işareti olduğu savunuldu.

İsrail, Filistinliler için "güvenli" ilan ettiği bölgenin derhal boşaltılmasını istedi İsrail, Filistinliler için "güvenli" ilan ettiği bölgenin derhal boşaltılmasını istedi

Ayrıca haberde, CENTCOM'um himayesinde yapılan toplantının "bölgesel siyasi hassasiyetler" nedeniyle kamuoyuna açıklanmadığı aktarıldı.

İsrail ordusu toplantıya ilişkin açıklama yapmayı reddederken, CENTCOM'un da konuya ilişkin sorulara yanıt vermediği kaydedildi.

Editör: Mücahit Talha Altın