NATO'dan Bosna Hersek'e destek paketi NATO'dan Bosna Hersek'e destek paketi

İşgal altındaki Filistin topraklarındaki gelişmeler, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'daki Filistin direnişine karşı gereksiz bir yıpratma savaşına çekilmeme çağrıları arasında İsrail'in güvenlik ve askeri düzeylerini endişelendirmeye devam ediyor. 

Askeri İstihbarat Teşkilatının (AMAN) eski başkanı General Tamir Hayman, "İşgal ordusunun aldığı şey hesaplanmamış bir risk, çünkü Filistin arenası patlamak üzere ve Hamas Batı Şeria'daki gençleri harekete geçirmeye devam ediyor. Ordu kapsamlı bir askeri harekattan kaçınmaya çalışmalı" dedi. 

Savaş Bakanlığı'nın eski güvenlik ve siyaset dairesi başkanı General Amos Gilad, "Gazze'de savaşmak, işgalin bir stratejiye ihtiyacı olduğu anlamına gelir, ancak bunu mevcut koşullar ve genel durum ışığında formüle etmek imkansızdır" dedi. 

General Gilad açıklamasında, İsrail'in askeri güvenlik zayıflığına ve caydırıcı imajının zayıflamasına dikkat çekiyor. 

İsrailli Kanal 12'de internet sitesinde yer alan haberde, Hamas'a yönelik hedefli karşı önlemlerin temel bir sorunla karşı karşıya olduğunu bunun nedeninin de  İsrail'in muazzam askeri gücüne rağmen devletin zayıflık yolunda ilerlediğine dikkat çekiyor.

Diğer yandan Tel Aviv ve Reichsmann Üniversiteleri'ndeki Filistin Çalışmaları Forumu başkanı Michael Milstein, "Sahada olup bitenler oyunun kurallarında bir değişikliği ortaya koyuyor ve Hamas'ın bu durumdan en çok yararlanan taraf olduğunu kanıtlarla doğruluyor" dedi.  Milsten konuşmasında, Hamas'ın Gazze üzerindeki kontrolünü kanıtladığını ve Filistin halkı nezdindeki imajının güçlü olurken, İsrail'in ise stratejik gerçekliği değiştirmek yerine hala "yangınları söndürme" durumunda sıkışıp kalmış durumda olduğunu belirtiyor.

Hamas yeni bir cephe açtı

Haberde, Hamas'ın Lübnan'ın güneyinden yeni bir cephe açtığına ve ciddi bir iç kriz yaşayan İsrail'e karşı çok boyutlu bir kampanya yürüttüğüne de değiniliyor. Hareketin ortaya koyduğu metodolojik meydan okumayı haberde karmaşık bir satranç oyuncusu olarak tasvir edilirken, İsrail ise; toplara cevap vermeye odaklanmış bir squash oyuncusu olarak tasvir ediliyor. 

İsrail basınında yer alan bu haber; Hamas'ın daha da güçlenerek Batı Şeria ve Gazze dışında başka alanlarda da işgale karşı durduğunu doğrular bir nitelikte. 
 

 Ortadoğu Haber