Filistin Esirler Cemiyetinden konuya dair yazılı açıklama yapıldı.

Ölen Filistinlilerin doktor Adnan Ahmed Atiyye el-Berş ve İsmail Abdulbari Receb Hıdır olduğu aktarılan açıklamada, İsrail'in bu kişileri daha önce Gazze Şeridi'nden alıkoyduğu belirtildi.

Hamas, UCM'den İsrail’deki tüm savaş suçlularının tutuklanmasını istedi Hamas, UCM'den İsrail’deki tüm savaş suçlularının tutuklanmasını istedi

Gazze'deki Şifa Hastanesi Ortopedi Bölüm Başkanı olan Berş ve diğer bazı doktorların Aralık 2023'te İsrail ordusu tarafından alıkonulduğu bilgisi verilen açıklamada, "Filistinli ilgili makamlardan alınan bilgiye göre Berş, 19 Nisan'da İsrail'in Ofer Hapishanesi'nde şehit oldu ve cenazesi hala teslim edilmedi." ifadeleri kullanıldı.

Filistinli Hıdır'ın ise İsrail ordusu tarafından alıkonulduktan sonra öldüğü ve naaşının da bugün teslim edildiği kaydedildi.

Açıklamada, Berş ve Hıdır'ın, İsrail'in Gazze'den alıkoyduğu Filistinlilere karşı işlediği suçlar sonucu öldüğü vurgulandı.

İsrail ordusu, yaklaşık 7 aydır bombaladığı Gazze Şeridi'nde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce Filistinliyi alıkoymuştu.