Israel Today gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, Dışişleri Bakanı Eli Cohen'in söz konusu ülkelerle ilişkileri normalleştirmeye çalıştığı aktarıldı.

İsrail ve Moritanya arasında 1999'da diplomatik ilişkilerin kurulduğu ve 2008'de İsrail'in Gazze'ye saldırıları sebebiyle bunun kesildiği hatırlatılan haberde, bu ülkeyle müzakerelerin "ileri bir aşamada" olduğu kaydedildi.

Somali konusunda ise "Kızıldeniz girişinde Aden Körfezi ve Hint Okyanusu arasındaki stratejik konumunu göz önüne alan İsrail, (Somali ile) diplomatik ilişkiler kurmak istiyor." ifadelerine yer verildi.

İsrail'in "uranyum konusunda dünyadaki önemli hammadde kaynaklarına ev sahipliği yapan Nijer ile ilişkileri normalleştirme niyetinde" olduğu belirtilen haberde, Nijer ile kurulacak ilişkiler sayesinde uluslararası alanda "İsrail'e karşı oy kullanacak ülkelerin sayısının azaltılmasının" hedeflendiği değerlendirmesinde bulunuldu.

Haberde ayrıca, "Cohen, dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülkesi Endonezya ile ilişkileri normalleştirmeye çalışıyor." denilerek, Tel Aviv'in Cakarta ile diplomatik ilişki kurma arayışında olduğu vurgulandı.

ABD'nin arabuluculuğunda İsrail ve Lübnan arasındaki deniz sınırının belirlenmesi konusunda da çalışmaların devam ettiği aktarılan haberde, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun da "arka planda çaba gösterdiği" ifade edildi.

İsrail'de hükümete karşı protestolar devam ediyor İsrail'de hükümete karşı protestolar devam ediyor

Moritanya, Somali, Nijer ve Endonezya'dan ise haberle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.