Ramazan, 13 Arap ülkesinde perşembe günü başlayacak Ramazan, 13 Arap ülkesinde perşembe günü başlayacak

Filistin davasına destek vermek için kurulan Birleşik Krallık merkezli "El Aksa'nın Dostları", Avrupa'daki Müslümanları bu Ramazan ayında mağazalarda ve süpermarketlerde satılan İsrail hurmalarını boykot etmek için yıllık kampanyasını başlattı.

#CheckTheLabel (etiketi kontrol et) kampanyası, Müslümanların oruçlarını "apartheid tadı" ile açmamalarını sağlamayı amaçlıyor.

Kampanya tanıtımı şu şekilde yapıldı: "Üzerinde İsrail ve hatta Ürdün Vadisi ile Batı Şeria menşeili olduğu yazan hurmaları satın almaktan kaçının. Bunun için tek yapmanı gereken şey etiketi kontrol etmek."

El Aksa Dostları'nın bir üyesi olan Şamil Joarder "Müslümanlar, bu Rmazan ayında İsrail hurmalarının satın almayarak İsrail'in Filistin'deki yasadışı işgali ve apatheidini kınayarak açık ve güçlü bir mesaj gönderebilir," ifadelerini kullandı.

Bugün, İsrail dünyanın en büyük Medjoul hurma üretici olarak kabul ediliyor. İsrail hurmalarının %50'si Avrupa'ya ihraç edilerek kıtadaki birçok mağazada satışı sağlanmaktadır.

Avrupa'da hurma tüketiminin zirveye ulaştığı iki özel tarih var; biri Ramazan ayı, diğeri ise Noel.

İsrail 2023'ün başından beri, 13'ü çocuk olmak üzere en az 62 Filistinliyi öldürdü.

İsrail işgal rejimi ev yıkımlarını ürkütücü bir hızla artırıyor ve yasadışı yerleşimleri eşi görülmemiş bir düzeyde genişletmek için söz verdi.

Dünyanın önde gelen insan hakları örgütleri (Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü), İsrail'in apartheid suçunu işlediğini söyledi, ancak Avrupa devletleri hala İsrail'e yaptırım uygulamakta başarısız oluyor.

Müslümanları etiketi kontrol etmeye teşvik etmek için Ramazan'dan önceki son Cuma günü olan 17 Mart'ta Birleşik Krallık camilerinde Eylem Günü çağrısı yapıldı. 

Kaynak: Daily Ummah