İsrail Yediot Ahronot gazetesine demeç veren Michaeli, Gazze savaşı ve İran ile yaşanan gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

Michaeli, İran'ın saldırısından aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı İtamar Ben-Gvir'in çılgınca saldırı düzenlenmesi önerisi şeklinde değil, bölgesel düzenin sağlanması için istifade edilmesi çağrısında bulundu.

"İran'ı durduracak olan Orta Doğu'nun durumunda değişim yaratacak bölgesel bir anlaşmadır." diyen Michaeli, İsrail'in bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini vurguladı.

Michaeli, 7 Ekim'in tekrarının olmaması için İsrail'in o tarihten sonraki davranışından tamamen farklı bir şekilde tutum sergilemesi gerektiğinin altını çizdi.

İran'a karşılık verilmesinin anlaşılabilir olduğunu belirten Michaeli, "Karşılık zekice ve gelişmiş olmalıdır." dedi.

İsrail İşçi Partisi Başkanı Michaeli, "Avantajımızı korumak için tepkiyi uzun süre ertelememiz gerekiyor ve İran tehdit altında ve savunmasız bir konumda." diyerek, Hamas'ın hala Gazze'de olduğunu ve İsrailli esirler henüz tünellerde tutulurken, siyasilerin ve askerlerin ise İran'a nasıl karşılık vermeleri gerektiğiyle meşgul olmalarını eleştirdi.

Michaeli, İran'a karşı elde edilen başarıdan faydalanılması gereken en önemli şeyin, oluşturulan caydırıcılığın da yardımıyla, İsrail-Filistin çatışmasını ele alan bir anlaşmaya varılması olduğunu vurguladı.

Netanyahu ve yıkıcı koalisyon hükümetinin alçak savaş naraları ve sahte sloganlar atabildiklerine işaret eden Michaeli, ancak önemli olanın realiteyi okumak olduğunun altını çizdi.

Michaeli, "Diğer seçenek, Filistin Yönetimi'ni Gazze'ye sokmak, bu Hamas üzerinde gerçek bir baskıya yol açacak ve bu da kaçırılan insanların geri dönüşü konusunda bir anlaşmaya varılmasına yol açacak." şeklinde konuştu.

Gazze'de şehit sayısı 35 bin 562'ye yükseldi Gazze'de şehit sayısı 35 bin 562'ye yükseldi

İşçi Partisi Başkanı, "Filistinlilerle olan çatışmaya çözüm bulmak yolunda bir ilerleme olmadan, bölgede sorunların çözümünde ilerlemenin de imkansız olduğunu" söyledi.

Hamas'ın elindeki esirler konusuna da değinen Michaeli, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin ateşkesi sağlayan bir anlaşma olmaksızın serbest bırakılmasının uzak ihtimal olduğunu sözlerine ekledi.