Eski İsrail Savunma Bakanı ve Kahol Lavan Partisi’nin (Mavi ve Beyaz) lideri Benny Gantz, aynı partiden eski Adalet Bakanı Gideon Saar ile, birlikte yaptığı ortak açıklamada “Binyamin Netanyahu hükümetinin Gazze Şeridi’nden İsrail’e füze fırlatılması karşısındaki eylemsizliği ve sessizliğini” eleştirdi. Gantz yaptığı açıklamada, bu sessizliğin “Hamas’ı daha fazla füze fırlatmaya teşvik edeceği” konusunda uyarıda bulundu.

Açıklama, Gantz ve Saar’ın Gazze Şeridi’ndeki silahlı grupların Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir’in Mescid-i Aksa Külliyesi’ne girmesine tepki olarak, 3 Ocak’ı 4 Ocak’a bağlayan gece İsrail’e füze fırlatmasına ilişkin yorumlarda bulunduğu sırada yapıldı. Fırlatılan füze hedefine ulaşamadan Batı Şeria’ya düşmüştü.

Gantz, Gazze Şeridi’nde yönetimi elinde tutan Hamas hareketi ile ilgili olarak ‘Ben Gvir’in tehdidini yerine getirerek kutsal alana girmesi halinde, ateşkesi bozmakla tehdit etti. Hükümetimiz, Şeridi’nin içindeki Filistin topraklarına düşse bile, Gazze’den atılacak her füzenin, İsrail’in sert operasyonları ile karşılaşacağına dair açık ve katı bir eylem kuralı belirlemişti. Örgütlerin füze fırlatmasına engel olan ya da onların acı darbeler almasını sağlayan bir terör dengesi oluşturduk ve onlara her füze fırlatmanın bir bedeli olduğunu gösterdik. Ancak Netanyahu hükümeti ilk sınavı geçemedi ve söz konusu denklemde bir soruna neden oldu” dedi.

Saar ise ‘Yahudilerin Tapınak Dağı’na (Mescid-i Aksa’nın avlularına) girmesini desteklediğini, ancak bunun Ben Gvir’in yoluyla olmadığını’ söyledi. Saar bu durumdan Hamas hareketini sorumlu tutarak “Zira Netanyahu, Ben Gvir ve Şin Bet Başkanı, Hamas tehditleri olmasaydı ziyaretin gerçekleşmeyeceğini belirtti. Hamas, Batı Şeria ve Kudüs’teki olay çıkarmak ve ateşkes anlaşmasını bozmakla tehdit etti ve bu tehdide boyun eğilmemesi gerekiyordu. Hamas, Ben Gvir’in ziyaretine karşılık olarak füze atmaya karar verdiğinde, buna bir son vermemiz ve karşılık vermemiz gerekirdi. Peki bu hükümet ne yapıyor? Gösterişten ziyaretler yapıyor ve düşmandan bir darbe aldığında karşılık vermiyor” ifadelerini kullandı.

İsrail ordu sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Gazze Şeridi’nden atılan füze, Şeridi’nin sınırları içerisine düştü ve herhangi bir yaralanma veya hasara yol açmadı. Fırlatıldığı andan itibaren İsrail sınırları içerisine düşmeyeceği belliydi. Bu nedenle İsrail bölgelerinde füzelerin geldiğine yönelik uyarı yapan siren sesleri duyulmadı ve füzenin fırlatılmasından sonra sakinlerimize özel bir talimat verilmedi.”

Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik en son füze atışı tam olarak bir ay önce, 3 Aralık 2022’de gerçekleşmişti. Bu adım, o sırada Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin’de bir gerçekleştirilen bir İsrail operasyonu sırasında Filistin İslami Cihad Örgütü’nün iki üyesinin öldürülmesine yanıt olarak gelmişti. İsrail ise o gün Gazze Şeridi’ndeki dört Hamas bölgesini bombalayarak karşılık vermişti. Ayrıca “Gazze Şeridinden yapılan tüm şiddet eylemlerinden Hamas’ı sorumlu tuttuğunu ve saldırıyı kimin başlattığına bakılmaksızın, genel olarak Hamas hedeflerine yönelik hava saldırılarıyla yanıt verildiğini” açıklamıştı.

Üçüncü İntifada Yolda Mı? Üçüncü İntifada Yolda Mı?

Kaynak: Şarku'l Avsat