İsrail: Muhalif Arap partisi, iktidar ortağı Arap partisini sıkıştırıyor

91311

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN, muhalefetteki Ortak Arap Listesi Bloku’nun hükümet ortağı olan Mansur Abbas başkanlığındaki Birleşik Arap Listesi’ni (Raam) zor durumda bırakmak amacıyla, Knesset’e Arap çevreleri ile ilgili daha fazla yasa tasarısı sunmayı planladığını aktardı.

Şarku’l Avsat’ın KAN’dan aktardığı habere göre bu gelişme, muhalif kanatın birkaç gün önce Ortak Arap Listesi Bloku tarafından sunulan Sakhnin’de bir hastane inşasına yönelik yasa tasarısının ön okumada geçirmeyi başarmasının ardından geldi.

Yasa tasarısı, 50 milletvekilinin karşıt oy kullanırken, 51 üyenin tasarı lehine oy kullanması ile kabul edildi. Muhalefet lideri Binyamin Netanyahu ve sağcı milletvekili Itamar Ben Gvir tasarıyı desteklerken, Raam milletvekilleri çoğunun tasarıyı desteklemeyi reddetmesi dikkatleri çekti.

Gözlemcilere göre, söz konusu oylamada özellikle de Raam Milletvekili Mazen Ghnaim’in, Raam’ın tasarının kötü düşünülmüş ve rastgele bir tasarı olduğunu söyleyerek, Ortak Liste tasarısına saldırmadan önce, seküler çizgideki Ortak Arap Listesi Bloku lideri Eymen Avde’nin tasarının lehine oy kullanması, hükümet koalisyonunun kırılganlığını gözler önüne serdi.

İslamcı çizgideki Raam “Ortak Liste’nin Sakhnin’deki hastane inşaatına yönelik yasa tasarısı sadece, Raam Milletvekili Mazen Ghnaim’in beldesinde zor duruma düşmesi için sunuldu. Bu küçük düşürmeler toplumumuzun sosyal dokusunu zarar verecek. Ortak Liste’nin bunu küçük düşürme aracı olarak kullanması çok tehlikeli ve sorumsuzca bir adımdır. İki Arap listesi (Raam ve Ortak liste) arasındaki rekabet ne kadar yoğun olursa olsun Likud Partisi ve aşırı sağcı müttefiki Bezalel Smotrich liderliğindeki Dini Siyonist Partisi arkasında sürüklenmesi mantıklı değil” açıklamasında bulundu.

Raam hükümet koalisyonundaki varlığını 1948 topraklarındaki Filistin halkının taleplerini gerçekleştirmek için tarihi bir fırsat olduğunu düşünüyor. Yapılan açıklamada, İsrail hükümeti koalisyonunun görüşünden ayrı hareket etmesinin, koalisyon içindeki bazı araçların hükümetin taleplerine uymamasına meşruiyet kazandıracağını böyle bir durumun eninde sonunda koalisyonun ve hükümetin dağılmasına, yeni seçimlere gidilmesine yol açacağını belirtti.

Ortak Arap Listesi  Bloğu ise, Knesset’teki Arap milletvekillerinin Sakhnin’de bir hastane inşa edilmesine ilişkin yasa tasarısına muhalif tutumlarının kınanması gerektiğini belirtti.

Ortak Liste tarafından yapılan açıklamada, söz konusu yasanın çıkarılmasının önemli bir adım olduğu belirtildi. Açıklamada “Birleşik Arap Listesi yönetimi, yasakları yorumlamaya ve helalleri haram kılmaya devam ederek, büfelerde esrar yasasını desteklerken, Kafr Kasım, elektrik ve aile birleşimi konularına ilişkin yasalara karşıt oy kullandı” ifadelerine de yer verildi.

Ortak Liste yaptığı açıklamada, Raam ve Meretz partilerindeki Arap milletvekillerinin Sakhnin’de bir hastane inşaatı yasa tasarısına karşıt oy kullanmalarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve söz konusu tasarının hükümet koalisyonunun emirlerine tabi olduğunu belirtti.  Açıklamada, tasarıya yönelik oylama ile ilgili olarak “Yapacağınız tercihler, halkınıza ve onların çıkarlarına hizmet etmek ile hükümete ve iktidar koalisyonuna hizmet etmek arasında” ifadelerine de yer verildi.

(Muhalefetteki Seküler) Ortak Arap Listesi Bloku ve (iktidar ortağı İslamcı) Birleşik Arap Listesi (Raam) arasındaki anlaşmazlık, Raam’ın ana listeden çekilmesi ve İsrail hükümetine katılmasıyla zirveye ulaşmasından bu yana giderek artıyor.

KAN tarafından yayınlanan haberde, bu karşılaşmanın ardından, Ortak Liste’nin ilk aşamada iki yasa tasarısı sunacağını, ilkinin çarşamba günü oylanacak, 6 No’lu yolda geçiş ücretlerinin azaltılmasına yönelik yasa tasarısı, ikincisinin ise Kaminitz yasasının (Yasalara aykırı Arap yerleşim birimlerinin yıkımını hızlandırmayı amaçlayan bir yasa) yürürlüğe girmeden önce ihlallere yönelik verilen para cezalarının iptalini içeriyor.

Kaynak: Şarkul Avsat