Filistin Esirler Heyeti: İsrail, Gazze'de en az 16 Filistinli esiri öldürdü Filistin Esirler Heyeti: İsrail, Gazze'de en az 16 Filistinli esiri öldürdü

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail savaş uçaklarının Nusayrat kampının batısında "Dalis" ailesinin evine düzenlediği hava saldırısında 17 Filistinli hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı.

Saldırıda hayatını kaybedenler ve yaralılar Deyr el-Belah kentindeki Aksa Şehitleri Hastanesine götürüldü.

İsrail ordusunun Gazze kentinin Zeytun Mahallesi'ndeki evini bombalaması nedeniyle gazeteci İyhab Nasrullah ve eşi yaşamını yitirdi, 3 çocuğu ağır yaralandı.

Gazze'nin güneyindeki Refah kentinin Berahime Mahallesi'nde İsrail askerlerinin ateş açması sonucu çok sayıda Filistinli yaralandı.

İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660’ı çocuk, 8 bin 570’i kadın olmak üzere 29 bin 313 Filistinli öldü, 69 bin 333 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 238'i karadan işgal sürecinde olmak üzere 576 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 403 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023'ten bu yana yaşanan çatışmalarda 205 Hizbullah mensubu, 11 Emel mensubu, 12 Filistin İslami Cihad Hareketi ve 12 Hamas Hareketi mensubunun yanı sıra 43 Lübnanlı sivil, 1'i asker 2 Lübnan güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 11 İsrail askeri hayatını kaybetti.