Netanyahu'nun yüz analizi gerçekleri ifşa etti! Netanyahu'nun yüz analizi gerçekleri ifşa etti!

Filistinli Gazeteciler Sendikasının Özgürlükler Komitesi, İsrail'in basın mensuplarına yönelik işlediği suç, ihlal ve saldırılarına ilişkin aylık rapor yayımladı.

İsrail'in ocak ayında Filistinli gazetecilere yönelik 135 saldırı, ihlal ve suç işlediği, bunların en ağırının 8'i evlerinde ve 6'sı sahada olmak üzere 14 gazetecinin öldürülmesi olduğu belirtilen raporda, İsrail'in, gazetecilere mümkün olan en büyük zararı vermek için gazetecileri en korkunç yöntem ve araçlarla hedef aldığı vurgulandı.

Raporda, Batı Şeria'da basın mensuplarına yönelik 50 alıkoyma, çalışmalarının ve haber yapmalarının engellenmesi olayı gerçekleştiği, 26 olayda ise terör estirme amacıyla ekiplere gerçek mermiyle ateş edildiği aktarıldı.

Sendikanın raporunda ayrıca 4 darp etme vakası, 8 göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla yaralama ile 7 vakada teçhizat ve ekipmanın tahrip edildiği ve el konulduğu ve ayrıca 2 gazetecinin gözaltına alındığı, evlerin ve basın kuruluşlarının basıldığı kaydedildi.

Raporda, İsrail cezaevlerinde hala "uluslararası yasa ve sözleşmelerde öngörülen en temel haklardan mahrum bırakılan" yaklaşık 35 gazeteci bulunduğu" belirtildi.

Gazze'deki Filistin hükümetinin medya ofisinin açıklamasına göre İsrail ordusu, İsrail 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde 122 gazeteciyi öldürdü.