İran: Suriye'deki üslere yönelik saldırılara derhal yanıt verilecektir İran: Suriye'deki üslere yönelik saldırılara derhal yanıt verilecektir

Cenaze töreninin nerede gerçekleştirileceği konusuyla ilgili anlaşmazlıklardan sonra naaşın yere düştüğü görüldü.

Sosyal medya platformlarında yayınlanan bir video klipte, Filistin güvenlik güçlerinin Nablus'taki bir hastanenin önünde hareketin bayrağına sarılı olarak önde gelen bir Hamas aktivistinin tabutunu taşıyan genç erkeklere ses bombası ve göz yaşartıcı gaz attığı görülüyor. Bu görüntüler Filistin Yönetimi’ni zor durumda bırakıp otoriteye karşı benzeri görülmemiş büyük ve popüler bir hizip saldırısına yol açan bir sahne oluşturdu.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, “Yetkililerin, Haruşa’nın cenazesine gerçekleştirdiği saldırı ahlaki ve vatansever bir aşağılama ve rezalettir. Halkımızı yerleşimci saldırılarından korumaktan tamamen aciz olan Otorite, Nablus'ta halkımız adına saldırıya karşılık verenlerin cesetlerine saldırma yoluna gidiyor” dedi. Filistin'deki Direniş Komiteleri, saldırının tüm kırmızı çizgileri aştığını ifade etti. İslami Cihat Hareketi, “Bu davranış utanç verici ve ulusal geleneklerin dışında” dedi. Halk Cephesi, cenazeye katılanlara yönelik saldırının ‘halkın direnişine sırt çevirenlerin yaptığı bir zorbalık olduğunu’ bildirdi. ‘Fetih İntifada Hareketi’, Haruşa'nın konvoyuna yapılan saldırıyı en sert ifadelerle kınadı. Öte yandan Filistin Ulusal Girişimi hareketinin Gazze Şeridi'ndeki yetkilisi Aid Yaği, olayın reddedildiğini ve kınandığını söyledi.

Güvenlik güçleri, Nablus'taki Rafidiya Hastanesi'nden çıkar çıkmaz yas tutanlara, nedenini hemen açıklamadan saldırdı. Ancak güvenlik teşkilatının resmi sözcüsü olan Siyasi Komiser General Tümgeneral Talal Duveykat bir açıklama yaparak, “Geçtiğimiz Salı günü Haruşa ailesi ve Asker kampının cenaze programı üzerindeki faaliyetleri konusunda anlaşmaya varıldı. Ancak Güvenlik Güçleri cesedin ambulansta bulunduğu Rafidia Hastanesinden cenaze alayı sırasında, Haruşa ailesiyle ilgisi olmayan bir grubun cesedi kaçırıp yere indirdiğini görünce şaşırdılar. Halkımıza karşı suç işleyen işgale lanet okumak yerine, milli otorite ve güvenlik güçleri aleyhine sloganlar atılırken arbede yaşandı. Bu, Filistin güvenlik güçlerinin cesedi ambulansa götürmek ve şehit Abdulfettah Haruşa için düzenlenen cenaze alayını tamamlamak için müdahale etmesine yol açtı” dedi. Duveykat, fitne çıkarmak isteyenlere fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayarak halkı hedef alan işgal planlarına ve milli projeye karşı tüm çabaların birleştirilmesi çağrısında bulundu.

Açıklama, Fetih Hareketi aktivistleri de dahil olmak üzere sosyal medyadaki pek çok aktivisti ikna etmedi. Filistin Yönetimi’nin yaptığının benzeri görülmemiş, Otoritenin kendisi ve Fetih hareketi için tarif edilemez ölçüde zararlı olduğunu ve haklı olmadığını düşünüyorlardı. Bunun ardından Nablus'taki Filistinli Grupların Koordinatörü Nasr Ebu Ceyş istifasını açıkladı.

Nablus'taki Asker kampında Hamas aktivisti olan Haruşa, geçtiğimiz ayın 26'sında Batı Şeria'nın kuzeyindeki Huvvara yakınlarında iki İsrailliyi öldürdüğü bir operasyon düzenledi. Ardından İsrail onu Salı günü Cenin kampında öldürünceye dek ortadan kaybolmuştu.

Şarku’l Avsat’ın Tel Aviv merkezli Yediot Ahronot gazetesinden aktardığı habere göre, Şin Bet, operasyonu gerçekleştirdikten birkaç saat sonra Haruşa'nın kimliğini ve kaçmak için izlediği genel yönü öğrendi. Sonra elde edilen istihbarat bilgisiyle oğullarının onunla birlikte Huvvara'dan Cenin kampına kaçtığı anlaşıldı.

Gazetenin haberine göre Haruşa’nın nerede olduğu zaten biliniyordu ve Şin Bet operasyonu gerçekleştirmek için doğru anı bekliyordu. Haruşa, güvenliğini sağlayan birkaç kişiyle birlikte kaldığı evin arka tarafındaki bir odada saklanıyordu. Şin Bet, Haruşa’nın iki oğlunun yeni bir saldırı düzenlemesi olasılığına karşı onları da gözaltına almak için hazırlık yapıyordu.

İsrail resmi yayın kuruluşu KAN, Haruşa'nın oğullarından biriyle askerlere yönelik bir silahlı saldırı daha düzenlemeyi planladığını ve operasyon için Carlo modeli bir silah hazırladıklarını bildirdi.

İsrailli bir güvenlik kaynağı İbrani gazetesine, "Oğulları, ona ulaşamayacağımıza inanarak onu Cenin kampına kaçırdı. Ama artık ne Cenin'de ne Nablus'ta ne de başka bir yerde teröristlerin bir sığınağı olmadığı net ve anlaşılır hale geldi” dedi.

Haruşa ebediyete uğurlanırken, Asker kampında, el-Fetih de dahil olmak üzere tüm gruplardan silahlı kişiler intikam çağrısında bulundu.