İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin güney ve kuzey bölgelerindeki Filistinli gruplara ait hedefleri vurduğu ve Gazze Şeridi'nde patlamalar meydana geldiği belirtildi.

Yediot Ahronot gazetesinin İsrail güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere göre, "idari tutukluluk" uygulamasına karşı sürdürdüğü 87 günlük açlık grevinin ardından hayatını kaybeden Filistinli Hıdır Adnan'ın ölümüne tepki için Gazze Şeridi'nden atılan roketlere misilleme "Hamas'la karşı karşıya gelme anlamı taşısa da güçlü ve kapsamlı" olacak.

Gazze'den İsrail'e 22 füze fırlatıldı! Gazze'den İsrail'e 22 füze fırlatıldı!

Haberde ayrıca Kahire yönetiminin, İsrail'den ateşkes için Adnan'ın naaşının teslim edilmesini istediği ancak Tel Aviv'in bunu reddettiği öne sürüldü.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden 30'dan fazla roket ve havan mermisinin fırlatıldığını duyurmuş, akşam saatlerinde atılan son 4 roketten birinin hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından imha edildiği, üçünün açık araziye düştüğü bildirilmişti.

- Ne olmuştu?

İsrail hapishanesinde 87 gün açlık grevi yapan Filistinli tutuklu Hıdır Adnan’ın hayatını kaybetmesinin ardından abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail yönüne roket atılmıştı.

Gazze'den atılan roketlerin yerleşim alanlarına düşmesi sonucu 5 kişinin yaralandığı, bu kişilerden 3'ünün de Çinli işçiler olduğu kaydedilmişti.


Hamas İsrail'in Gazze'yi bombalaması hakkında açıklama yaptı: 
 
"Gazze Şeridi'ne yönelik barbarca saldırı, halkımızın sebatının ve kahramanca direnişinin kayalarını kıracak ve işgalin suçlarına rağmen halkımızı savunmaya devam edin. 
Siyonistlerin Gazze'yi bombalaması, işgalcilerin tutsak Şeyh Khader Adnan'ı öldürme suçundan sonra yeni bir tırmanış. 
Hava savunma güçleri Gazze'yi bombalayan işgal uçaklarının karşısına çıkarken El Kassam Tugayları savaşçılarının nişan alan kollarını selamlıyoruz."