Gazze'de, Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınları protesto edildi Gazze'de, Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınları protesto edildi

İsrail medyası, herhangi bir tanksavar füzesinin fırlatılmasını önlemek ve sınıra yakın yolların görüşünü engellemek amacıyla bölgeye yeni beton duvarlar inşa edildiğini bildirdi.

Bölgede bulunan Yediot Ahronot Muhabiri Matan Zuri, X platformunda yeni duvarların görüntüsünü ekleyerek Gazze Şeridi'nde duvar inşaatının durmadığını  belirterek, "Güzel görünümüne rağmen yine de sinir bozucu” ifadelerini kullandı. Zuri, yeni duvarın yüzlerce metre uzunluğunda olacağını aktardı.

Aylar önce İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ni çevreleyen yerleşim yerlerini herhangi bir yeni çatışmada tanksavar füzelerinden korumak amacıyla etrafına "savunma" duvarları inşa etmek için büyük bir operasyon başlattı.

Ordu, sınırın çevresine 9 metre yüksekliğinde iki koruma duvarı ördü, keskin nişancı ve füze ateşinden uzak alternatif yollar inşa etti.

İsrail'in bu hamlesi, Filistinli grupların daha önceki çatışmalar sırasında sınırlara yakın hedeflere karşı tank karşıtı füzeler ateşlemek için eğitim aldığı, çalıştığı ve herhangi bir yeni çatışmada da bunu yapacağı yönündeki tahminlerin ardından geldi.

İsrail güvenlik kurumu bu tür saldırıların yaratabileceği etkiyi anlıyor, bu nedenle korunmasız alanların kapatılmasını ve zayıf noktaların ortadan kaldırılmasını emrediyor.

Ordu Gazze çevresinde savunma duvarları inşa etmeye devam ederken  Yediot Ahronot, İsrail hükümetinin önümüzdeki Pazar günü Gazze Şeridi ve Lübnan sınırlarına komşu yerleşim yerlerinin statüsünün tanımında bir değişikliği onaylayacağını duyurdu.

Yediot Ahronot’tan aktarılan habere, burada yerleşimi teşvik etmek amacıyla yardım alan onlarca yerleşim biriminde "çit kenarına bitişik" yerleşim tanımı kaldırılacak.

Habere göre, İsrail hükümeti, tel örgüden yalnızca bir kilometre uzaklıktaki yerleşim birimlerini "tel örgüsünün bitişiğinde" olarak tanımlayacak, iki kilometre veya daha fazla uzaklıktaki yerleşim birimleri ise bu şekilde tanımlanmayacak ve hükümet tarafından kabul edilmeyecek.

Gazze yakınlarındaki Sderot ve Lübnan cephesindeki Kiryat Şimona yetkililerinin de aralarında bulunduğu yerleşim liderleri, İsrail hükümetini,  kendilerini ve oradaki yerleşimcilerin güvenliğini terk etmekle itham etti.

Şark'ul Avsat