Sikha Mekomit'e göre, İsrail'in Gazze'yi bombalaması sırasında Hamas üyelerinin "sadece bombalama nedeniyle değil, yayılan gazlar nedeniyle de" öldüğünü söylemişti. Bazı savaş araçlarının kapalı alanda kullanıldığında, özellikle de kapalı bir alandayken çok uzak mesafelerde etkili olabilecek bir yan ürün gazı yayabileceği açıklanmıştı. 

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot, tüneller uygulanan operasyonların amacının, "Tünelleri bir ölüm tuzağına dönüştürmek ve tünellerde sıkışıp kalacak yüzlerce Hamas üyesini öldürmek." olduğunu belirtti. 

Ancak bir İsrail ordu sözcüsü, "Ordu uluslararası hukuka uygun olarak sadece yasal savaş araçlarını kullanır. İsrail ordusu geçmişte ve şu anda hedeflerini öldürmek amacıyla bombaların yan ürünlerini kullanmamıştır." dedi. 

İsrail'in zararlı gaz kullanımına ilişkin tartışmalar ilk olarak Gazze'de ölen bir esirin annesi Maayan Sherman'ın bu ayın başlarında İsrail ordusunu oğlunu zehirlemekle suçlamasının ardından gündeme geldi. Anne Facebook'ta, "Bize oğlumuzun IDF bombalarından çıkan zehirli gazları solumuş olmasının makul bir olasılık olduğu söylendi." yazarak konuyu gündeme taşımıştı.

Balfour Deklarasyonu’ndan 106 yıl sonra Batı desteğiyle Gazze’de devam eden felaket Balfour Deklarasyonu’ndan 106 yıl sonra Batı desteğiyle Gazze’de devam eden felaket

Daily Ummah