Gazze'nin kuzeyindeki evler, binalar, kuleler, altyapı ve ticari tesisler dahil olmak üzere yerleşim bölgelerinde oluşan büyük yıkım gün yüzüne çıktı.

Sokaklara dağılan boş mühimmatlar ve tahrip edilen İsrail araçlarına ait parçalar dikkati çekti.

İsrail askerlerinin çekilmesinin ardından evlerini görmek için Gazze kentindeki Şeyh Rıdvan Mahallesi ile kuzeydeki Saftavi bölgesine dönen Filistinliler, gördükleri manzara karşısında dehşete düştü.

"Yıkımın büyüklüğü nedeniyle yolları tanıyamadık, evlerimizin yerini dahi bulamadık"

AA muhabirine konuşan Filistinliler, bölgedeki yüzlerce konutun tamamen yakılıp yıkıldığını, bazılarının ise kısmen oturulamaz hale geldiğini anlattı.

Filistinli Abdulhalim Salim, "Ordunun çekilmesinden sonra evimi görmeye gittim. Ancak bulamadım ne evimi ne de yerini. Benim evim de kaybolmuş, tüm evler de." dedi.

Oluşan yıkımın bölgeyi tanınmaz hale getirdiğini vurgulayan Salim, şöyle konuştu:

"Yıkımın büyüklüğü ve yanan evler nedeniyle yolları tanıyamaz olduk. Yıkılan evlerimizin yerlerini dahi bulamadık. Yıkım büyük ve manzara dehşet verici."

Hamas, Avrupalı liderlerin Refah saldırısına karşı çıkmasından memnun Hamas, Avrupalı liderlerin Refah saldırısına karşı çıkmasından memnun

İsrail ordusu 27 Ekim 2023'te Gazze kenti ile kuzeydeki birçok bölge ve mahalleye kara saldırıları başlatmıştı.

Aralık 2023'ten bu yana kademeli olarak Gazze kentinin kuzeyindeki bölgelerden çekilmeye başlayan ve ocak ayının başında Gazze kentindeki mahalle ve bölgelerden kısmen çekilen İsrail ordusunun dün de 27 Ekim 2023'ten bu yana konuşlandığı Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bazı bölgeler ile Gazze kentinin kuzeybatısından çekildiği bildirilmişti.