Dışişleri Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentine bağlı Huvvara beldesinde Filistinlilere ve mülklerine yönelik saldırılar sebebiyle gözaltına alınan 7 yerleşimcinin "delil yetersizliğinden" serbest bırakılması üzerine yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, yerleşimcilerin serbest bırakılması, "İsrail yargısının işgalin parçası olduğunun kanıtı" olarak nitelendirildi.

İsrail hükümetinin "işlenen suçları örtbas etmek için çabaladığı" kaydedilen açıklamada, saldırganlara yönelik yargı korumasının, "Yahudi terörü unsurlarını Filistinlilere karşı daha fazla suç işlemeye teşvik ettiği" ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, bağımsız olmadığına işaret edilen İsrail mahkemesinin kararı için "tam olarak ayrımcı ve ırkçı" değerlendirmesi yapıldı.

- Savunma Bakanlığından 2 kişi hakkında idari gözaltı kararı

Öte yandan, Times of Israel gazetesinin haberine göre, İsrail mahkemesi Huvvara'daki yerleşimci şiddetiyle ilgili gözaltına alınan tüm zanlıların serbest kalmasına hükmederken, Savunma Bakanlığı dün biri 18 yaşından küçük 2 kişi için idari gözaltı kararı aldı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, mahkemenin tahliye kararından kısa süre sonra İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet'in (Şabak) tavsiyesiyle 2 şüpheli hakkında idari gözaltı emri verdi.

- Batı Şeria'da gerilim tırmanıyor

İsrail güçlerinin 22 Şubat'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus'a birkaç noktadan düzenlediği baskı, bölgede gerilimi yeniden tırmandırmıştı. İsrail ordusunun baskınında, 11 Filistinli hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Filistin: Mescid-i Aksa baskını İsrail'in ateşkes iddialarını yalanlıyor Filistin: Mescid-i Aksa baskını İsrail'in ateşkes iddialarını yalanlıyor

Batı Şeria'nın kuzeyindeki Huvvara beldesinde ise 26 Şubat'ta iki Yahudi yerleşimci silahlı saldırıda öldürülmüştü.

Aynı günün akşamında yüzlerce Yahudi yerleşimci, İsrail ordusunun gözetiminde Huvvara beldesine gelerek Filistinlilere karşı "toplu intikam" saldırıları düzenlemişti.

Yerleşimciler, beldede gece boyu onlarca evi ve arabayı kundaklamış, Filistinlilere saldırmış, evlerini taşlamıştı. Zatara köyünde Yahudi yerleşimcilerin saldırısı sonucu bir Filistinli hayatını kaybetmiş, olaylarda birçok kişi yaralanmıştı.

Batı Şeria'nın Eriha kenti yakınlarında ise 27 Şubat'ta düzenlenen silahlı saldırıda bir Yahudi yerleşimci öldürülmüştü.