Ülkedeki hükümet karşıtı grupların çağrısı üzerine 7 Ekim'deki olaylarla Gazze'ye saldırıların başlamasının üzerinden geçen 9 ayın ardından "direniş günü" sloganıyla düzenlenen gösterilerde Başbakan Binyamin Netanyahu ve hükümeti protesto edildi.

Başkent Tel Aviv, Hayfa, Batı Kudüs ve diğer kentlerde göstericiler, sabah saatlerinden itibaren bazı yolları ve kavşakları trafiğe kapattı. İsrail polisi, yolu açmak için bazı noktalarda göstericilere güç kullanarak müdahale etti.

Akşam saatlerinde Batı Kudüs'te yaklaşık bin kişilik grup Meclis yakınlarındaki Sacher Park'ta toplanarak buradan Netanyahu'nun evine doğru yürümek istedi. İsrail polisi göstericilerin ilerleyeceği rotada demir bariyerle konuşlanarak yolu kapattı.

İsrail bayrağı taşıyan göstericiler, Gazze'deki İsrailli esirlerin getirilmesi için ateşkes anlaşması çağrısı yaparak "Onları geri getirin" sloganları attı. Netanyahu ve hükümetini eleştiren pankart, afiş, döviz taşıyan İsrailliler, Batı Kudüs'ün sokaklarında hükümetin istifası ve erken seçim çağrılarıyla ilerledi. İsrail polisi, çevrede atlı birlikler ve TOMA ile önlem aldı.

Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı önünde toplanan binlerce kişilik grup, Netanyahu hükümetini protesto etti. Göstericiler slogan ve konuşmalarıyla Netanyahu hükümetini Gazze Şeridindeki esirlerin getirilmesine kayıtsız kalmakla eleştirdi.

Filistinli doktor: Gazze'deki hastaneler yetersiz beslenme vakalarıyla dolu Filistinli doktor: Gazze'deki hastaneler yetersiz beslenme vakalarıyla dolu

Gazze Şeridindeki İsrailli esirlerin geri getirilmesindeki kayıtsızlık ve 7 Ekim'de yaşananlardan Netanyahu hükümetini sorumlu tutan İsrailli bazı kesimler, son dönemde protestolarını artırdı.

Bu sabah saatlerinden itibaren Netanyahu hükümeti karşıtı gruplar, ülke genelinde yolların kapatıldığı, tramvayların engellendiği, siyasilerin evlerinin önünde gösterilerin düzenlendiği, araç konvoylarının yola çıktığı bir dizi sivil itaatsizlik eylemleri gerçekleştirdi.

İsrail polisinin gün içinde bazı göstericileri göz altına alırken güç kullandığı görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerle Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor. Netanyahu'nun koalisyonundaki aşırı sağcı siyasilerin, Gazze'ye saldırıların durması halinde, başbakanı, hükümeti devirmekle tehdit ettiği biliniyor.

İsrail'in 7 Ekim'de Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırıların durdurulması için taraflar arasında uzunca süredir müzakereler devam ediyor. Arabulucuların hazırladığı son ateşkes taslağını Hamas heyetinin onayladığı bildirilmişti.

Netanyahu, pazar akşamı taraflar arasında ateşkes ve esir takası müzakerelerinde en ihtilaflı konu kabul edilen "İsrail'in Gazze'ye yeniden saldırabilme hakkında" ısrarcı olacağını açıklamıştı.

İsrail, ateşkes ve karşılıklı esir takasının gerçekleşmesinin ardından Gazze'ye saldırılarına devam etmekte ısrar ediyor. Buna karşın, Hamas, bir anlaşma sağlanması halinde bunun kalıcı bir ateşkese dönüşmesi için arabuluculardan güvence talep ediyor.

İsrail Dış İstihbarat Teşkilatı Mossad Direktörü David Barnea, hafta sonu Doha'ya gidip temaslarda bulunmuştu. İsrailli yetkililer, "tarafların ilk defa bir anlaşmaya bu kadar yakın olduğunu" belirtmişti.

İsrail'in bu hafta müzakerelere devam etmesi için bir heyeti Kahire'ye göndermesi bekleniyor. ABD dış istihbarat teşkilatı CIA Direktörü William Burns'un de aynı şekilde görüşmelere katılacağı aktarılıyor.

Editör: Mücahit Talha Altın