İsrail'de Likud ve Otzma Yehudit arasında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

İsrail'de koalisyon görüşmelerinde yeni bir anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Likud ve Otzma Yehudit'ten bu sabah yapılan açıklamaya göre taraflar koalisyon kurma konusunda mutabakata vardı.

Bu kapsamda Otzma Yehudit'in aşırı sağcı lideri Itamar Ben-Gvir'in Ulusal Güvenlik Bakanı olması kararlaştırıldı. Ulusal Güvenlik Bakanlığı, mevcut Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın genişletilmiş bir hali olarak oluşturulacak. Bu bakanlığın bazı Yahudi yerleşimlerinden de sorumlu olması bekleniyor.

Bu görevin yanı sıra Otzma Yehudit irili ufaklı başka görevler de alacak. Ekonomi Bakan Yardımcısı, İç Güvenlik Komitesi Başkanı ve İsrail Fon Komitesi Başkanı da bu partinin içerisinde bulunduğu bir rotasyonla seçilecek. Buna ek olarak Kudüs İşleri ve Miras Bakanlığı ile Necef ve Celile Bakanlığı da partiye verilecek.

İsrail'in Saldırılarında Yaralanan Filistinli Öldü İsrail'in Saldırılarında Yaralanan Filistinli Öldü

Likud ile Shas ve Dindar Siyonist Parti arasındaki görüşmeler ise devam ediyor.

Itamar Ben-Gvir Ne İstiyor?

İsrail'de yeni hükümette Kamu Güvenliği Bakanı olmayı isteyen aşırı sağcı Otzma Yehudit lideri Itamar Ben-Gvir, Binyamin Netanyahu hükümetinin Filistinli silahlı grupları yok etmek İsrail vatandaşlarının  ,güvenliğini iyileştirmek için her adımı atacağını  söyledi.

Ben-Gvir'in, Kamu Güvenliği Bakanı olması durumunda, ordu ve polis memurlarına uygulanacak angajman kurallarında değişikliğe gideceği, Filistinli silahlı gruplara karşı yapılan operasyonlarda polis ve askere dokunulmazlık sağlayacağı belirtiliyor.

Dahası Ben-Gvir'in, Filistinli mahkumların hapishanelerdeki koşullarını zorlaştırmayı, tarım alanındaki suçları "terörizm" tanımlamasında değerlendirmeyi ve temel savaş eğitimi alan herhangi bir İsraillininsilah taşımasına izin vermeyi düşündüğü ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News