Irak'ta "işgale yol açan yasalar" gündemde Irak'ta "işgale yol açan yasalar" gündemde

Türkiye, İsrail güçlerinin ve İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria’da artan saldırı ve şiddet eylemlerini en güçlü şekilde kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail güçlerinin ve İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria’da artan saldırı ve şiddet eylemlerini en güçlü şekilde kınıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "İsrail kuvvetlerinin bugün Cenin mülteci kampına yönelik gerçekleştirdiği saldırı ile İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria’nın Huvara kentinin Filistinli sakinlerine yönelik yürüttükleri şiddet ve yıldırma eylemleri kabul edilemez. " değerlendirmesinde bulunuldu.

Artan bu saldırı ve eylemlerin, bölgedeki gerginliği daha da tırmandırarak şiddet sarmalını beslediği ve kutsal ramazan ayının yaklaştığı dönemde tansiyonun düşürülmesine yönelik uluslararası çabalara da zarar verdiğine işaret edilen açıklamada, "Bu saldırılara son verilmesine ve şiddetin önlenmesine yönelik çağrılarımızı yineliyor, İsrail Hükümeti’ni aklıselime ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz." çağrısında bulunuldu.


Ürdün

Ürdün, İsrail'in Filistin'de şiddeti artırması konusunda uyarıda bulunarak, durumu daha da kötüye götürecek adımlardan sakınılması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sinan el-Mecali, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentine yaptığı saldırıları "düşmanlık" olarak niteleyerek kınadı.

Mecali, açıklamasında, "Ürdün, Filistin halkına yönelik şiddet eylemlerinin derhal durdurulması gerektiğini vurgulamaktadır." ifadelerine yer verdi.

Katar

Katar, İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki Cenin Mülteci Kampı'nda 6 Filistinliyi öldürdüğü ve 26 kişiyi yaraladığı saldırısını şiddetle kınadı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusu tarafından Cenin Mülteci Kampı'na düzenlenen saldırı, Filistin halkına karşı sürdürülen sistematik suçların devamı olarak görüldü.

Söz konusu saldırının aynı zamanda uluslararası toplumun kararlarını ihlal ettiği vurgulanan açıklamada, İsrail'in tansiyonu yükselttiği işgal altındaki Batı Şeria'da olayların patlak verebileceği uyarısında bulunuldu.

Mısır

Mısır, İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını kınadı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Cenin Mülteci Kampı'na baskın düzenleyerek 6 Filistinliyi öldürmesine tepki gösterildi.

İsrail'in Filistinlilere yönelik tekrarlanan baskın uygulamalarının kabul edilemez olduğu aktarılan açıklamada, "İsrail'in baskınları, işgal altındaki Filistin topraklarında insani ve güvenlik durumunun tehlikeli boyuta ulaştığının göstergesidir." ifadesine yer verildi.


Ne olmuştu?

İsrail askerlerinin işgal altında bulunan Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskında 6 Filistinli öldürülmüş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sık sık evlere baskınlar düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu yılbaşından itibaren aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 74 Filistinli öldürüldü.

Kaynak: AA - Ortadoğu Haber