Filistin'de faaliyet yürüten sivil toplum örgütü Arazi Araştırmaları Merkezi, İsrail ordusunun 2022 yılında Filistinlilere ait taşınmaz mallara yönelik ihlallerine ilişkin bir rapor yayımladı.

İsrail'in Yeni Faşist Planı Filistin Diplomalarını İptal Etmek İsrail'in Yeni Faşist Planı Filistin Diplomalarını İptal Etmek

Rapora göre, İsrail ordusu, yıl içinde Filistinlilere ait 950 ev ve binayı yıktı, 113 bin 435 dönüm araziye el koymanın yanı sıra çoğunluğu zeytin ağacından oluşan 18 bin 900 meyve ağacını çeşitli şekillerde telef etti.

İsrail ordusunun Filistin'de yağmur sularının toplandığı 66 su kuyusunu yıktığına vurgu yapılan raporda, 3 bin 707 dönüm ziraat alanı ve meranın kullanılamaz hale getirildiği kaydedildi.

İsrail yönetiminin ayrıca 2022'de Filistin topraklarında 114 yeni yerleşim planı yaptığına dikkat çekilen raporda, söz konusu planların yarısının uygulamaya geçirildiği, ele geçirilen Filistin topraklarında yaşayan 815 bin 400 yasa dışı Yahudi yerleşimci için 2 bin 220 ev ve çeşitli binalar inşa edildiği aktarıldı.

Raporda ayrıca, tüm bu icraatlerin işgal hükümetinin daha önce yapmış olduğu anlaşmaları yerle bir ettiği ve iki devletli çözümü imkansız hale getiren yeni emrivakiler dayattığı vurgulandı.