İsrail ordusu, salı günün ilk saatlerinde daha önce çekildiği Beyt Hanun beldesini yeniden karadan işgale girişerek, bir camiyi ve evleri bombaladı, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Medhiyye eş-Şeva Okulunu kuşatarak aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda Filistinliyi alıkoydu ve kadınlar ile genç kızları göçe zorladı.

Görgü tanıkları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail ordusuna ait araçların yoğun silah sesleri ve topçu atışları eşliğinde Cibaliya'nın doğusu, Beyt Lahiya beldesinin kuzeyi ve Beyt Hanun beldesinin doğusuna ani bir baskın düzenlediğini söyledi.

Tanıklar, Beyt Hanun beldesi ve Beyt Lahiya'nın kuzeydoğusunda İsrail ordusunun girdiği bölgede iletişimin kesildiğini aktardı.

İsrailli Bakan, Filistinli esirlerin serbest bırakılmasına karşı olduğunu söyledi İsrailli Bakan, Filistinli esirlerin serbest bırakılmasına karşı olduğunu söyledi

Beyt Hanun'dan kaçmayı başaran bir Filistinli, AA muhabirine, "Aniden İsrail ordusunun insanların üzerine ateş açtığını gördük. Ne olduğunu ve neden olduğunu bilmiyoruz, ordunun nasıl geldiğini de bilmiyoruz." dedi.

İsrail askerlerinin, yerinden edilen Filistinlilerin kaldığı bir okula baskın düzenlediğini belirten Filistinli, "Okulu bastılar, her şeyi kırdılar, insanları alıkoydular, kadınları dövdüler. Olanlar son derece dehşet vericiydi." diye konuştu.

Filistinli, "Hiç ummadığım şeylere tanık oldum, nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum. Biz şiddet ve kargaşa cehenneminde yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

"Dünyanın Gazze'de olup bitenlere gözünü açması gerekiyor"

Kaçmayı başaran Filistinli bir kadın da "Başımızın üzerinden bir insansız hava aracı girdiğinde bir felaket yaşadık. Yetişkin ve çocuklar olarak ciddi dehşete kapıldık, ne yapacağımızı bilemedik. Okuldan, ne elbise ne yiyecek, hiçbir şey almadan çıktık." şeklinde konuştu.

Gazze Şeridi'nde yaşananlara ilişkin Filistinli kadın, "Dünyanın Gazze'de olup bitenlere gözünü açması gerekiyor. İsrail ordusu anne babalarının gözleri önünde çocuklarını öldürdü. Anneler, çocuklarının gözü önünde öldürüldü." açıklamasında bulundu.

"İsrail ordusu gençleri alıkoydu ve biz başka bir bölgeye kaçabildik"

Diğer bir Filistinli kadın da "Beyt Hanun'daki okullardan birinin yakınında yaşıyoruz. İsrail ordusu bize ulaştı ve Beyt Hanun'dan ayrılmamız talimatını verdi. Bizim hepimiz için oldukça zor bir geceydi. İsrail ordusu gençleri alıkoydu ve biz başka bir bölgeye kaçabildik." şeklinde konuştu.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, dün yaptığı yazılı açıklamada, İsrail ordusunun düzenlediği baskınlarla Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesi ve Cibaliye beldesinin doğu bölgesi sakinlerini göçe zorladığını duyurmuştu.

Maruf, İsrail askerlerinin, baskın yaptığı okuldaki yerinden edilen Filistinlileri sorguladığını, kadınların başörtüsünü zorla çıkardığını, erkekleri de soyunmaya zorladığını belirtmişti.

İsrail ordusunun bölgeyi boşaltmaya çalıştığına dikkati çeken Maruf, daha önce de büyük bir yıkıma maruz bıraktığı bölgeye İsrail ordusunun yeni bir göçe zorlama planıyla döndüğünü ifade etti.

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini de engelleyerek halkı açlığa mahkum ettiği 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 843 Filistinli öldürüldü, 76 bin 575 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Editör: Daily Ummah