Ynet'de yer alan habere göre, İsrail'in Demir Kubbe füze savunma sisteminin başarısızlık oranının artması yetkilileri endişeye sürüklüyor. 

Gazze'deki direniş grupları, Filistinli Hıdır Adnan'ın Salı günü bir İsrail hapishanesinde şehit olmasının ardından İsrail yerleşimlerine 22 roket fırlattı ve Demir Kubbe bunların sadece dördünü yakalayabildi. 

İsrail haber sitesine göre, sistemin başarı oranı geçen yıla göre yüzde 96'dan yüzde 67'ye düştü. Görünüşe göre bu, işgal ordusunu "doksanlı yıllarda rutin olarak bir başarı oranıyla övünen, başka türlü güvenilir bir hava savunma sisteminin performansta neden bu kadar önemli bir gerileme sergilediğini" araştırmak için bir soruşturma başlatmaya sevk etti. 

İsrail Savunma Güçleri'nin en son karşılaştıkları başarısızlığın "yüksek görünürlük ve önceden istihbarat ile güpegündüz" meydana gelmesinden hüsrana uğradığı kaydediliyor. 

Başarı oranında benzer bir düşüş Lübnan'dan atılan roketlere karşı da gözlemlendi. Demir Kubbe 28 roketi durdurması beklenirken, sistem üçünü durduramadı.

Demir Kubbe Hacklendi iddiası

Anonymous Sudan hacker grubu, Salı günü Gazze Şeridi'nden atılan bir roket yağmuru sırasında Demir Kubbe de dahil olmak üzere İsrail roket uyarı sistemlerini hacklediğini iddia etti ve daha fazla roket fırlatılırsa bunu tekrar yapacağı konusunda dauyardı.

İran'ın Suriye'deki ABD güçlerine yönelik yeni saldırılar planladığı iddia edildi İran'ın Suriye'deki ABD güçlerine yönelik yeni saldırılar planladığı iddia edildi

Hacker grubu, Telegram kanalında roket uyarı hizmetleri Cumta, Red Alert, Halamish ve Evigilo'nun web sitelerini indirmeyi ve bazı akıllı telefon uygulamalarını hedef almayı başardığını söyledi.

Ortadoğu Haber