BAE Dışişleri Bakanlığı, Smotrich'in, Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın Huvvara beldesinde Filistinlilere karşı giriştiği toplu saldırıları destekleyen ve bölgede etnik temizlik çağrısı yapan ifadeleri üzerine yazılı bir açıklama yayımladı.

BAE'nin insani ve etik değerlerle bağdaşmayan her türlü uygulamayı kabul edilemez olarak gördüğü kaydedilen açıklamada, nefret ve şiddet söylemleriyle mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

Bölgede istikrarı koruma ve gerilimin önüne geçme yönünde sarf edilen çabalar doğrultusunda hoşgörünün büyük önem arz ettiği kaydedilen açıklamada, Orta Doğu'da barış sürecini bir adım ileriye götürecek uluslararası ve bölgesel çabaların desteklenmesi gerektiği ifade edildi.

BAE devlet başkanı Esed ile görüştü BAE devlet başkanı Esed ile görüştü

Açıklamada ayrıca, 1967 sınırları üzerinde bağımsız Filistin devletinin kurulması ve iki devletli çözümü tehdit eden yasa dışı uygulamaların önüne geçilmesi çağrısında bulunuldu.

İsrail'de Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi lideri Smotrich, bir panelde yaptığı konuşmada, Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat’ta Nablus’un güneyindeki Huvvara beldesinde Filistinlilere karşı giriştiği toplu saldırıları destekleyerek bölgede etnik temizlik çağrısı yapmıştı.

Huvvara'nın "yok edilmesi" çağrısında bulunan sosyal medyadaki bir paylaşımı “neden beğendiği" sorulan Smotrich, “Çünkü Huvvara beldesinin yeryüzünden silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence İsrail devleti bunu yapmalı. Bu, Tanrı esirgesin, vatandaşın eliyle yapılmamalı.” yanıtını vermişti.

- Yerleşimcilerin Huvvara'da Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları

İsrail güçlerinin 22 Şubat'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Nablus'a birkaç noktadan düzenlediği baskın, bölgede gerilimi yeniden tırmandırmıştı.

Nablus'un tarihi Eski Şehir bölgesindeki bir evin etrafını kuşatan İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermiyle müdahalede bulunmuş, biri çocuk, ikisi yaşlı olmak 11 Filistinliyi öldürmüş, 6'sı ağır 100'den fazla Filistinliyi yaralamıştı.

Nablus’taki kanlı baskının ardından, 26 Şubat’ta Huvvara beldesinde düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimci öldürülmüştü.

Olayın ardından yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun gözetiminde Huvvara'ya baskın düzenleyerek Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları düzenlemişti.

Yerleşimciler, beldede onlarca ev, işyeri ve aracı kundaklamış, bazı Filistinlileri linç girişiminde bulunarak yaralamış, 1 kişiyi ise öldürmüştü.

Saldırılar uluslararası kamuoyunun yanı sıra İsrail içinde bazı kesimlerden de büyük tepki çekerken, bir grup İsrailli hukukçu, saldırılara destek veren Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ile bazı aşırı sağcı milletvekilleri hakkında "savaş suçunu teşvik" ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.