İşgal Karşıtı İngiliz Yahudileri Platformu (Na'amod), Londra'daki Parlamento Meydanı'nda, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırısında hayatını kaybedenler için anma etkinliği düzenledi.

Etkinlikte konuşan HRW İngiltere Direktörü Ahmed, Gazze halkının 17 yıldır abluka altında tutulduğunu belirterek "Hiçbir şey ayrım yapmadan öldürülen, kolektif bir şekilde cezalandırılan, 17 yıldır hukuksuz şekilde abluka altında tutulan bir halka karşı yapılan savaş suçlarını haklı çıkaramaz." dedi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını "savaş suçu" olarak nitelendiren Ahmed, "Filistinliler yarını görmeyebilir. Yatağa girdiğinizde sizin ya da ailenizin yarın hayatta olmayacağını düşünün. Birleşmiş Milletler binasına da sığınsanız, hastanelere de sığınsanız Gazze'de güvende değilsiniz." diye konuştu.

Ahmed, İsrail yanlısı tutumu nedeniyle İngiltere hükümeti ve parlamentosunu da eleştirerek şunları söyledi:

"İngiltere hükümeti ve parlamentosu bu ortamda ne yapıyor? Hiçbir şey. Rishi Sunak, James Cleverly, hiçbir şey yapmadığınız için ve İsrail’e koca bir nüfusu kolektif şekilde cezalandırmamaları gerektiğini söylemediğiniz için tarih sizi unutmayacak. Sessizliğiniz suç ortaklığıdır ve tarihte bununla hatırlanacaksınız."

Dublin Şehir Konseyi'ne Filistin bayrağı çekildi Dublin Şehir Konseyi'ne Filistin bayrağı çekildi

"Yahudi toplumu yaşananları haklı çıkarmak için kullanılmayı reddediyor"

Soyadını belirtmek istemeyen Na'amod üyesi Danny de yaptığı konuşmada, Gazze'de genel durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini vurgulayarak "Bugün buraya ölenler için yas tutmaya, yaşayanlar için mücadele etmeye geldik. İsrail ordusunun Filistinlileri kolektif şekilde cezalandırması, gözümüzün önünde Filistinlileri yerinden etme baskısı karşısında sessiz kalamayız. Bu insanlığa karşı suçtur." dedi

"Soykırım" ifadesinin Yahudi toplumunda yarattığı travmaya vurgu yapan Danny, İsrail hükümetinin kendini savunma iddiasıyla sivilleri bombaladığını söyledi.

Yahudi toplumunun geleceği için yaşananlara göz yummak yerine adalet, özgürlük ve eşitlik için mücadele ettiğini söyleyen Danny, "Sunak, bugün İsrail'deydi. Buradan ona şunu söylüyoruz. Yahudi toplumu yaşananları haklı çıkarmak, Gazze'de artan şiddet ve zorla yerinden edilmeler için kullanılmayı reddediyor. Askeri çözümler hiçbir başarı sağlayamaz. Yalnızca siyasi çözüm kalıcı barışı sağlar." ifadelerini kullandı.

Danny, İsrail'in 17 yıldır Gazze'de uyguladığı ablukanın bugünkü şiddeti beslediğini söyleyerek "İngiltere hükümetinden Filistinlilere karşı soykırımı durdurmak için elinden geleni yapmasını istiyoruz. Esirler serbest bırakılmalı, abluka sona ermeli, ateşkes sağlanmalı, Gazze'ye su, elektrik ve gıda girişinin önü açılmalı ve acilen insani yardım için koridor açılmalı." diye konuştu.

Konuşmaların sonunda Gazze'de bulunan Filistinlilerin gönderdiği mesajlar okundu.