Filistin Bakanlar Kurulu, öğretmen, gazeteci, mühendis, sağlık meslek ve doktor sendikaları ile anlaşma yapmak üzere olağanüstü oturum düzenledi.

Başbakan Muhammed Iştiyye, düzenlediği basın toplantısında, sendikalarla anlaşmaya varıldığını ve anlaşmaların Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın onayından geçtiğini söyledi.

Anlaşmaların, sendikaların talebinin çoğunu karşıladığını belirten Iştiyye, hükümetin anlaşmaları uygulayacağını aktardı.

Iştiyye, anlaşmaların, hükümetin karşı karşıya olduğu mali krize rağmen yapıldığını kaydederek, "Bu talepleri karşılamak için iç piyasada faaliyet gösteren bankalardan kredi çekmek zorunda kalacağız." dedi.

Sendikalar, 2022’nin başından bu yana artan enflasyon sebebiyle kamuda çalışan üyeleri için ek zam ve ikramiye talebinde bulunmuştu.

Hafta başında sendikalar ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, zam konusunda anlaşana kadar iş bırakma eylemi ve sokak gösterileri gibi Filistin Hükümetini bu hususta yükümlülüklerini yerine getirmesi için zorlayacak adımlar atacaklarını duyurmuştu.

- İsrail'in kesintileri Filistin’de maaşların ödenmesini etkiliyor

İsrail'in yaklaşık 2 yıldır, Filistin yönetimi adına topladığı vergilerden kesinti yapması ve dışarıdan gelen desteğin de azalması sonucunda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Filistin hükümeti Kasım 2021'den bu yana memur maaşlarını tam ödeyemiyor.

İHH’dan Uygur Türkü kadınların hak ihlallerine tepki İHH’dan Uygur Türkü kadınların hak ihlallerine tepki

İki yıldır, Filistin yönetimi adına topladığı vergi gelirlerinden aylık 50 milyon şekellik (14,5 milyon dolar) kesinti yapan İsrail'in Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, 2 Şubat'ta yaptığı açıklamada, bu kesintinin 2 katına çıkarılması kararı alındığını belirtmişti.

İsrail, söz konusu kesintinin, Filistin yönetiminin, tutuklu ve şehit ailelerinin yakınlarına tahsis ettiği fona tekabül ettiğini öne sürüyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü ile 1994'te imzaladığı Paris Ekonomi Protokolü gereğince İsrail yönetimi, kontrolü altındaki sınır kapılarından Filistinliler adına topladığı yıllık yaklaşık 2 milyar doları Filistin hazinesine aktarıyor.

Filistin hükümeti ise bu vergilerden İsrail hapishanelerindeki tutuklular ve şehit edilenlerin ailelerine sembolik maaş tahsis ediyor.