Filistin Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanlığı, nisan ayında yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'yı 19 kez bastığını, işgalcilerin İbrahimi Camii'nde ezan okunmasını 61 kez engellediğini bildirdi.

Vakıflar Bakanlığı, bu konudaki aylık raporunda, İsrail işgalinin geçtiğimiz ay içinde Mescid-i Aksa'nın minarelerindeki telleri keserek ezan seslerini kesmek suretiyle Mescid-i Aksa'da eşi benzeri görülmemiş ciddi bir ihlal gerçekleştirdiğini bildirdi. Yapılan açıklamda ibadethanelere yapılan saygısızlık ve ibadet edenlere karşı yapılan saldırılar ise büyük bir hak ihlali olduğu vurgulandı. 

Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İsrail'e ret Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İsrail'e ret

Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanı Şeyh Hatem el-Bakri, İsrail güçlerinin mübarek aylar başta olmak üzere Ramazan ayı boyunca Mescid-i Aksa, İbrahimi Camii, İslami ve Hristiyan mekan ve kutsallıklarına yönelik günlük ihlallerini sürdürdüğünü belirtti ve "Bu mübarek ayda, dini gerekliliklerini yerine getiren Müslümanların dini duygularını zedelemek amacıyla Ramazan ayı boyunca yapılan ihlaller bu kutsal aya damgasını vurmaktadır." dedi. 

Bakanlık raporunda, işgal güçlerinin ramazan ayı boyunca Mescid-i Aksa'da ibadet ve tecrit için gelenlere yönelik baskılarını artırdığını, ibadet edenleri ve inzivaya çekilenleri de terk etmeye zorladığını kaydetti. 

Ortadoğu Haber