İsrail dün topraklarına Suriye'den atılan roketlere karşılık verdiğini açıkladı. Bu İsrail tarafından yapılan nadir açıklamalardan sadece biri.  

İsrail daha önce ortak sınırları boyunca Suriye'ye hava saldırısı düzenlemiş ve İran ordusuna ait olduğunu söylediği hedefleri vurmuştu. 

İsrail güçleri bu tür yüzlerce saldırı gerçekleştirdi, ancak bunları nadiren kabul ediyor veya tartışıyor.

Eldeki verilere göre yalnızca geçtiğimiz yıl, İsrail'in Suriye'ye yönelik saldırıları en az 44 kişiyi öldürdü ve 50'den fazla kişiyi de yaraladı.

Peki İsrail, Suriye'ye ne kadar ve ne zaman saldırı düzenledi?

9 Nisan 2023

İsrail, Suriye'den gelen roket ateşinin ardından ve İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskınların tetiklediği Gazze, Lübnan, Kudüs ve işgal altındaki Batı Şeria dahil olmak üzere bölgede artan şiddetin hemen ardından Suriye'ye saldırdı. 

8 Nisan 2023

İsrail, Suriye'nin batısındaki Hama vilayetindeki Masyaf kentine İran varlığı iddiası ile saldırı düzenledi.  

4 Nisan 2023

Diğer bir İsrail hava saldırısında, başkent Şam'da iki sivilin ölümüne neden oldu. Bu saldırı o hafta içinde gerçekleşen dördüncü saldırı oldu, önceki saldırılar da Şam ve Humus vilayetini vuruldu. 

2 Nisan 2023

İsrail, Humus'ta beş askeri yaralayan hava saldırıları başlattı ve Suriye hava savunması bazı füzeleri engelledi.

30 Mart 2023

İsrail'in Şam bölgesindeki hedeflere düzenlediği ve maddi hasara da yol açan hava saldırılarında iki asker yaralandı . İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nden fırlatılan füzelerin bir kısmı Suriye hava savunması tarafından düşürüldü.

22 Mart 2023

Diğer bir saldırıda Suriye'nin Halep havaalanı vuruldu ve maddi hasar meydana geldi. Havaalanı, 6 Şubat'ta Suriye ve Türkiye'yi vuran 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından ülkeye insani yardımın gelmesinde önemli bir role sahipti. İsrail, Mart ayı içinde Suriye'yi iki kez vurdu.

12 Mart 2023

İsrail'in Suriye'nin orta ve batısındaki saldırılarında üç Suriye askeri yaralandı. Savaş gözlemcisi Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İran yanlısı güçlerin ve bir "bilimsel araştırma merkezinin" bölgede varlığının olduğunu söyledi.

19 Şubat 2023

İsrail'in Suriye'nin başkentine düzenlediği ve konutlara da ciddi hasar veren hava saldırılarında beş kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. Baskınlarda, Şam'ın merkezindeki Kafr Sousa semtinde, İran tesislerinin bulunduğu bir güvenlik kompleksinin yakınındaki bir bina vuruldu. 

19 Kasım 2022

İsrail saldırılarında dört Suriye askeri öldü , bir asker yaralandı. SOHR, baskınların Humus ve Hama'daki İran yanlısı gruplara ait silah ve mühimmat noktalarını hedef aldığını ve İsrail güçlerinin Lazkiye'de bir Suriye hava savunma bataryasını hedef aldığını söyledi. Suriye'nin hava savunması karşı saldırıya geçti.

13 Kasım 2022

İsrail'in Humus'taki Şayrat Hava Üssü'ne düzenlediği hava saldırısında iki Suriye askeri öldü , üç asker yaralandı. Suriye hava savunması birkaç füzeyi durdurdu. 

27 Ekim 2022

Suriye güçleri füzelerin çoğunu düşürdü ve can kaybı bildirilmedi. Saldırı, o hafta benzer bir saldırıyı takip etti.

17 Eylül 2022

İsrail'in Şam Uluslararası Havalimanı'na düzenlediği saldırıda beş asker öldü - maddi hasar bildirildi ve Suriye hava savunması füzelerin çoğunu düşürmeyi başardı. Bu, İsrail'in o ay Suriye havaalanlarına düzenlediği üçüncü saldırıydı ve Halep havaalanı önceki iki saldırının hedefiydi.

6 Eylül 2022

İsrail'in Halep Havalimanı'na düzenlediği hava saldırısında 3 kişi öldü. Pist hasar gördü ve hizmet dışı bırakıldı. İsrail, İran destekli bir milis tarafından kullanılan bir depoyu hedef aldığını söyledi. 

Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İsrail'e ret Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İsrail'e ret

31 Ağustos 2022

İsrail, Suriye'nin Halep havaalanına saldırdı. İsrail'in İran tarafından sağlanan füzeleri içerdiğini söylediği depoları vurdu. Can kaybı bildirilmedi, ancak baskınlar patlamalara ve yangınlara yol açtı. Aynı gün, Suriye uçaksavar savunması Şam üzerinde füzeleri durdurdu. 

14 Ağustos 2022

İsrail'in Şam yakınlarında düzenlediği füze saldırılarında üç Suriye askeri öldü , üç asker de yaralandı. Suriye hava savunması, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneydoğusundan gelen füzeleri düşürdü. İki füze ayrıca Şam kırsalı El-Kutayfah'ta bir Suriye askeri üssünü vurdu.

22 Temmuz 2022

İsrail'in Şam'da 10 kişinin yaralanmasına yol açan saldırısında üç Suriye askeri ve üç yabancı uyruklu kişi öldü. Füzeler Golan Tepeleri'nden fırlatıldı. Füzeler; hava kuvvetleri istihbarat tesisine, yüksek rütbeli bir subayın ofisine, Mezzeh askeri havaalanı yakınlarındaki bir arabaya ve Seyyida Zeinab bölgesindeki bir İran silah deposuna isabet etti.

2 Temmuz 2022

İsrail'in Tartus'un güneyindeki Suriye kıyılarında İran ve Hizbullah'a ait silah depolarını hedef alan saldırısında iki sivil yaralandı . Saldırı, Lübnan'ın kuzeyindeki Trablus'un batısında başlatıldı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdolahyan, Şam'a yaptığı ziyarette saldırıyı kınadı.

10 Haziran 2022

Pisti hizmet dışı bırakan bir İsrail füze saldırısında Şam Uluslararası Havalimanı'na büyük hasar verdi. Füzeler Golan Tepeleri'nden atıldı. Suriye'nin müttefiki Rusya saldırıyı kınadı.

20 Mayıs 2022

İsrail'in Şam yakınlarında düzenlediği füze saldırısında üç subay öldü ve bir hava savunma ekibinden dört kişi yaralandı. Suriye güçleri, Golan Tepeleri'nden atılan bazı füzeleri önledi.

27 Nisan 2022

Şam yakınlarında bir cephane deposunu ve ülkedeki İran mevzilerini hedef alan İsrail hava saldırılarında beş Suriye askeri ve dört kişi daha öldürüldü. Saldırıda 8 kişi daha yaralandı.

14 Nisan 2022

İsrail, Şam yakınlarındaki Suriye askeri mevzilerine birden fazla füze fırlattı. Saldırı, başkentin güneybatısındaki Katana banliyösünde hasara yol açtı. Füzelerin bir kısmı Suriye hava savunması tarafından düşürüldü.

31 Mart 2021

İslam Devrim Muhafızları Birliği'ne bağlı iki askeri danışman İsrail'in gerçekleştirdiği saldırıda öldü. İran dışişleri bakanlığı, askerlerin İsrail tarafından desteklenen “terörizme” karşı savaşırken öldüğünü söyledi.

Kaynak: Ortadoğu Haber