BAE devlet başkanı Esed ile görüştü BAE devlet başkanı Esed ile görüştü

İsrail hükümetinin ‘aşırı sağcı’ bakanları, Filistin yüksek öğretim kurumları tarafından verilen akademik diplomaların tanınırlığını resmi olarak iptal etmek için gelecek İsrail Güvenlik ve Siyasi İşler Bakanlar Konseyi (Kabine) oturumunda bir teklif sunacağını duyurdu.

İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet’in eski başkanı ve Likud Partisi’nden şu anki İsrail Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Avi Dichter de dahil olmak üzere aşırı sağcı bakanlar, teklifin İsrail vatandaşı Filistinli gençlerin (1948 Filistinlileri) ile Batı Şeria’daki Filistinliler arasındaki ilişkiyi zayıflatmaya katkıda bulunmak için sunulacağını belirtti.

Bakanlar ‘Filistin üniversitelerindeki eğitimin, terörü ve İsrail karşıtı fikir ve mesajları teşvik ettiğini’ iddia etti.  Parlamento Eğitim Komisyonu eski başkanı, Knesset üyesi Sharren Haskel, İsrail’deki Arap öğretmenlerin yüzde 20’sinden fazlasının, ‘İsrail’i düşman olarak gösteren içeriğe maruz kaldıktan sonra’ Filistin üniversitelerinden diploma aldıklarını ileri sürdü.

Filistin Yönetimi bölgelerinde 18’i üniversite olmak üzere 51 yüksek öğretim kurumu olduğu biliniyor. İsrail bu üniversitelerin büyük çoğunluğunu tanıyor, bu nedenle 48 Filistinlilerinden yaklaşık 12 bin üniversite öğrencisi bu eğitim kurumlarında eğitim görüyor. Bu üniversitelerden bazıları İsrailli akademisyenler ve araştırmacılar tarafından da büyük saygı görüyor. İsrail Yüksek Öğrenim Konseyi’nin bir üyesi, ‘Filistin üniversitelerindeki eğitim seviyesinin oldukça yüksek’ olduğunu belirtti.

Buna örnek olarak, Nablus’taki en-Necah Ulusal Üniversitesi, el-Kudüs Üniversitesi ve Cenin’deki Amerikan Üniversitesi’nin tıp fakültelerinden mezun olanlar kişiler, İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve çok zor bir sınav olarak kabul edilen tıp sınavında adaylar arasında en yüksek puanları aldı. Son üç yılda, Nablus Üniversitesi mezunlarının tamamı ve diğer Filistin üniversitelerinden başvuranların çoğu bu sınavı geçti. Başarısız olanların çoğu diğer üniversitelerin mezunlarıydı ve aralarında Doğu Avrupa’daki üniversitelerin mezunları da vardı.

Şarku’l Avsat’ın İsrail’deki Arap Toplumunda Eğitim İşlerini İzleme Komitesi’nden aktardığına göre Komite, Filistin üniversitelerinden mezun olanlara yönelik atılabilecek adımlar konusunda uyarıda bulundu. Komite, Arap öğrencilerin İsrail üniversitelerinde güvende olmadıkları ve birçok engelle karşılaştıkları için Filistin üniversitelerinin yanı sıra Ürdün üniversitelerine gittiklerini ve İsrail’deki harçlardan daha yüksek meblağlar ödediklerini belirtti.