Katz, The Jerusalem Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, "İsrail ordusunun Hamas'ı yok edeceği yönündeki önceki açıklamalarına rağmen, İsrail bugün bunun mümkün olmadığının farkına varıyor." ifadelerine yer verdi.

İsrail'in Hamas'ı tamamen yok etme yerine, "rehineleri serbest bırakmak, Hamas liderliğini devirmek ve güney İsrail'de yeni bir güvenlik gerçekliği oluşturmak" gibi daha "mütevazı" görünen hedeflere odaklandığını belirten The Jerusalem Post'un eski genel yayın yönetmeni Katz, "Bu çatışmada sandığımız anlamda bir zafer mümkün değil. Hamas'ın devrilmesi ve rehinelerin geri verilmesi mümkün olsa da buna rağmen kesin bir zafer elde edilemeyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Gazze'de ateşkes sağlanırsa "Savaş Kabinesi" Üyesi Benny Gantz'ın liderliğindeki Ulusal Birlik Partisinin hükümetten çekileceğini öngören Katz, "Geçici ya da süresiz ateşkes aynı zamanda İsrail'in daha önce tanık olmadığı şekilde protestoların patlayacağı nokta olacaktır. Bu, (Başbakan Binyamin) Netanyahu'nun siyasi hayatta kalması ve görevde kalmayı başarıp başaramayacağı etrafında dönecek yeni bir savaşın da başlangıcı olacak." yorumunu yaptı.

FKÖ yetkilisi: "Moskova'daki "uzlaşı" görüşmeleri olumlu geçiyor" FKÖ yetkilisi: "Moskova'daki "uzlaşı" görüşmeleri olumlu geçiyor"