İsrail Yayın Kurumu’na bağlı Arapça yayın yapan Mekan Radyosu’na konuşan Avde, “Benzeri görülmemiş yanıtlara ihtiyaç duyan tarihi bir krizin içindeyiz. Devletin ekonomik hayatını bozmak için üzerinde çalışmamız gereken bir seçenek olan sivil itaatsizliği, üç gün veya daha uzun süreli kapsamlı ve derin bir grevi ve Arap şehirlerinin çıkışlarını kapatmayı dışlamamalıyız. Bunları derinlemesine araştırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Avde, bir diğer seçeneğin ise Knesset’teki Arap milletvekillerinin toplu olarak istifa etme olasılığı veya Arap yerel yönetimleri başkanlarının istifa olasılığının da dışlanmaması gerektiğini bildirdi.

Avde’nin açıklamaları, Arap toplumunda suçun durmadan devam ettiği bir dönemde geldi. Önceki gece Sakhnin şehrinden 30 yaşındaki Ali Hayrullah Ebu Salih isimli bir kişi yolda arabasında seyir halindeyken kimliği belirsiz kişilerce vurularak öldürüldü. Katiller olay yerinden kaçmayı başarırken, polis de onları bulmak için bölgede inceleme başlattı.

Geçtiğimiz yılın bu zamanlarında suç mağduru sayısının 64 olduğu dikkate alındığında, Ebu Salih'in öldürülmesiyle bu yılın başından bu yana Arap toplumunda cinayet kurbanlarının sayısı 160'a yükseldi.

Ebu Salih öldürülmeden önce Celile'nin Kafr Kanna kentinde meydana gelen silahlı saldırıda aynı aileden ikisi ağır olmak üzere altı kişi yaralandı.

Bölge sakinlerinden biri Ynet haber sitesine, “Neredeyse her gün silahlı saldırı ve ölümler oluyor ve savaşları durduracak kimse yok. Mağazaları, evleri ve ofisleri vuruyorlar. Silahlı saldırılar yüzünden evimden çıkamıyorum. Kontrol yok. Silahlı olanlar kontrolü elinde tutuyor. Biz masum insanlar yaralanıyoruz veya öldürülüyoruz” dedi.

Devam eden suçlar, İsrail hükümetini suçla mücadelede suç ortaklığı ve başarısızlıkla suçlayan Arap bölgesindeki güvenlik kaosunun boyutuna ışık tutuyor.

Geçtiğimiz günlerde Tire belediyesi genel müdürü Abdurrahman Kaşhua ve  Ebu Sinan'da yerel meclis başkanlığı adayı Gazi Saab'ın öldürülmesinin ardından İsrail medyası, yerel yönetimlerdeki yetkilileri tehdit eden tehlikelere ve suç örgütlerinin belediye işleri üzerindeki nüfuzlarını genişletme çabalarına dikkat çekti.

İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet'ten (Şabak)) alınan bilgiler, yaklaşık 15-20 Arap yerel makamındaki adayların, seçmenlerin veya seçilmiş yetkililerin, Arap toplumundaki suç örgütlerinin tehdidi altında olduğunu gösteriyor. Tehditler Arap Knesset milletvekillerine de ulaştı.

Arap Değişim Hareketi Başanı, Avde’ye kendisine yönelik tehditler alınmasının ardından kişisel koruma sağlanacağını söyledi.

Avde’nin  hayatını tehdit eden tehlike, ülkedeki diğer 200 bin Arap'ın hayatını tehdit eden tehlikeye benzer.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün, suç şüphelilerine karşı idari gözaltı uygulamasının incelendiğini söyledi.

İki gün önce Netanyahu, polise Arap bölgesindeki ciddi suçlarda şüphelilerin telefonlarını, bilgisayarlarını ve tüm cihazlarını arama yetkisi veren "teftiş" yasasını geliştirmek için yeşil ışık yaktı.

Bu haftanın başlarında Adalet Bakanı Yariv Levin, yasanın yasalaşmasını hızlandırmanın yollarını tartışmak üzere polis ve Eyalet Savcılığı temsilcileriyle bir araya gelecek.

Netanyahu, Şin Bet’in devreye girmesi ve İsrail polisinin suç örgütlerine karşı yürüttüğü çalışmalarda İsrail'le ilgili her konuda yardım edilmesi de dahil olmak üzere son iki gün içinde aldığı bir dizi kararın parçası olarak adımlar atıyor.

Ülke nüfusunun 2023 yıl başı itibariyle 9 milyon 700 bine ulaştığı İsrail’de nüfusun yaklaşık 2 milyon 150 binini "İsrailli Araplar" olarak tanımlanan İsrail vatandaşı Filistinlilerden oluştuğu belirtiliyor.

İsrail vatandaşı Filistinliler ülke nüfusunun yüzde 22'sine tekabül ediyor. Tel Aviv rejiminin "İsrailli Araplar" Filistin tarafının ise “1948 Filistinlileri” olarak tanımladığı vatandaşlar, 1948'deki savaş ve sonrasında yaşanan işgale rağmen yurtlarında kalarak İsrail vatandaşı olan Filistinlilerden oluşuyor. Ülkenin kuzey ve güney illerinde yoğunlaşan Arap nüfusun yüzde 84’ü Müslüman, yüzde 8’i Hristiyan, yüzde 8’i ise Dürzi.

Bu nüfusun dışında kalan ve İsrail vatandaşı olmayan Filistinliler ise Gazze ve Batı Şeria’da yaşıyor.

Irak'ta düğün salonunda yangın: Yüzlerce kişi öldü Irak'ta düğün salonunda yangın: Yüzlerce kişi öldü

Şark'ul Avsat