Zohar, İsrail'in Yediot Ahronot gazetesine yaptığı açıklamada, haftalık kabine toplantısında Hizbullah ile yaşanan askeri gerilimin ele alındığını belirtti.

"Hamas'ı yok etme mücadelesini ertelemenin bize 7 Ekim felaketini getirdiğini açıkça söylemenin zamanı geldi." diyen Zohar, Hizbullah'a saldırıya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Hizbullah'ın (askeri) kabiliyetlerini yok etme mücadelesini ertelemek, bizim için daha büyük ve korkunç bir felakete yol açacak. Çatışma, henüz en üst noktaya ulaşmadan büyük bedeller ödüyoruz."

Zohar, "İran'a karşı yürütülecek savaşı ve nükleer kabiliyetinin yok edilmesini ertelemek İsrail'in yok olmasına yol açabilir." ifadeleriyle İran'a saldırının da ertelenmemesi gerektiğini savundu.

İsrailli Bakan ayrıca, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun kabine toplantısında İsrail'in kuzeyindeki durumun devam etmeyeceğini ve kuzeyde yaşayanların sağ salim evlerine döneceğini belirterek İran'a karşı "doğrudan savaştıklarını" vurguladığını aktardı.

Gazze'deki hükümet: Savaş 800 bin öğrenciyi eğitim hakkından mahrum bıraktı Gazze'deki hükümet: Savaş 800 bin öğrenciyi eğitim hakkından mahrum bıraktı

Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullahı ile çatışıyor.

Bu çatışmalarda 325 Hizbullah mensubu, 65 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu ile 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin öldüğü bildirilmişti.

Editör: Mücahit Talha Altın