İsrail'in Kanal 12 televizyonunun haberine göre, Bağımsız Sistem Operatörü Şirketinin (Noga) CEO'su Shaul Goldstein, İsrail Ulusal Güvenlik Enstitüsünün Sderot şehrinde düzenlediği bir konferansta konuştu.

Göreve geldiğinde elektrik sektöründe gerçek tehlikenin ne olduğunu araştırmaya başladığını ve kendisine "Farzedelim ki elektrik şebekesine bir füze isabet etti ve elektrik 1 saat, 3 saat, 24 saat ya da daha uzun süre kesildi. Bu durumda İsrail'e ne olur? diye sorduğunu söyleyen Goldstein şu iddialarda bulundu:

"Kuzeyde savaş çıkması durumunda elektriği teminat altına alamayız. 72 saatlik bir kesinti sonrasında burada yaşamak imkansız olacaktır. Hizbullah ile gerçek bir savaşa hazır değiliz. Nasrallah, elektrik şebekesini kolaylıkla çökertebilir."

Goldstein, Nasrallah'ın, İsrail'in elektrik ağını çökertmek istediğinde drone ile çekim yapmaya bile ihtiyaç duymayacağını sıradan bir elektrik mühendisini arayıp ona İsrail'deki en önemli noktaları sormasının yeterli olacağını zira tüm bilgilerin internette mevcut olduğunu dile getirdi.

Goldstein, Hizbullah'la savaşın 1, 5 ya da 10 yıl ertelenmesi halinde daha iyi durumda olacaklarını ifade etti.

"İsrail'de elektrik saatlerce kesilecek olursa Lübnan'da aylarca kesilir"

Öte yandan, İsrail Elektrik Şirketinin X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, Goldstein'ın "elektrik şebekesinin esnek olmadığı yönündeki açıklamasının, sorumsuz ve gerçeklikten kopuk olduğu ve halk arasında panik yarattığı" belirtildi.

Açıklamada, Goldstein'ın, yönetime geldiğinden bu yana gerileyen Noga'yı yönetmeye odaklanmasının daha iyi olacağı kaydedildi.

İsrail, Han Yunus kentine saldırdı: 20 Filistinli şehit İsrail, Han Yunus kentine saldırdı: 20 Filistinli şehit

İsrail Enerji Bakanı Eli Cohen de devlet televizyonu KAN'da yayımlanan konuşmasında, İsrail'in, enerji arzını garanti altına almak için milyarlarca şekel harcadığını ve elektriğin birkaç gün kesilmesi senaryosunun gerçekleşme ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi.

Cohen, "İsrail'de elektrik saatlerce kesilecek olursa Lübnan'da aylarca kesilir." ifadelerini kullandı.

Editör: Mücahit Talha Altın