Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı binası önünde toplanan İsrailli esirlerin yakınlarının bulunduğu grup, ülkenin en büyük işçi sendikası Hisdatrut'ın genel merkezine kadar yürüdü.

Eylemciler, "Genel grev ya da destek", "Anlaşma hemen" ve "(Savaşta) Durun" yazılı pankartlar taşıyarak, işçi sendikasından, esir takası anlaşma imzalaması için hükümete baskı yapmasını talep etti.

Bu arada İsrail savaş kabinesinin, Gazze'de ateşkes ve esir takasını görüşmek üzere toplanması beklendiği belirtildi.

Hamas, cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail ile ateşkes teklifine ilişkin cevabını Mısır ve Katar'a ilettiğini duyurmuştu.

İsrail Başbakanlık ofisi de Hamas'ın cevabının genel hatlarıyla olumsuz olduğuna ilişkin açıklama yapmıştı.

Hamas Siyasi Büro Üyesi ve Batı Şeria Sorumlusu Zahir Cebbarin, "gerçek bir anlaşma olmaksızın İsrailli esirleri kesinlikle teslim etmeyeceklerini" ifade etmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerden dolayı Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor.

Filistin’de TİKA’nın desteğiyle Nablus 15 Temmuz Çocuk Kültür Merkezi'nin açılışı yapıldı Filistin’de TİKA’nın desteğiyle Nablus 15 Temmuz Çocuk Kültür Merkezi'nin açılışı yapıldı

Aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich dahil olmak üzere Netanyahu hükümetinin üst düzey isimleri, esirlerin İsrail'in birinci önceliği olmaması gerektiğini ve Hamas'ı yok etmenin daha önemli olduğunu savunuyor.

Öte yandan bazı esir yakınları, Netanyahu destekçileri tarafından sosyal medyada gördükleri tepkilerin yanı sıra hükümete çağrıda bulundukları gösterilerde de fiziksel saldırıya uğradıklarını belirtiyor.

Editör: Mücahit Talha Altın