İHH ramazanda 3 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor İHH ramazanda 3 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor

Netivot şehrinden İsrailli öğretmenler, üç günlük okul gezisinde Etiyopyalı öğrencileri tarafından "Siyah Kızlar Okul Gezisi" adlı ırkçı bir WhatsApp grup sohbetinde iletişim kurarken yakalandı.

Öğrenciler Pazar günü bir okul gezisi sırasında otobüste öğretmenlerinin tam arkasında oturuyorlardı ki öğretmenlerinin gülüp mesaj attığını fark ettiler ve ardından grup sohbetini bulmak için etraflarına baktılar.

Kızlardan biri daha sonra sohbetin fotoğraflarını çekip sınıfın geri kalanıyla paylaştı. Sonrasında ise aynı fotoğrafı sosyal medyada paylaşarak şunları yazdı:

"Bu okulun tüm 'eğitimcilerine' günaydın. Etiyopya topluluğunun bir üyesi olarak bugün düştüğünüz seviyeyi görmek beni üzüyor. Bize karşı öğretici ve örnek olmak ve bizi güvende hissettirmek yerine tam tersini yaptınız.

Arkanızda öğrencilerin olduğunun farkına bile varmadan 'Siyah Kızların Okul Gezisi' adlı bir grup açıp öğrencilerinizle alay etmek mi? Fotoğrafları görüyorum ve bunların bizim öğretmenlerimizden geldiğine inanmıyorum. Utanç vericisiniz, ben' Bizim öğretmenlerimiz olduğunuz ve gelecek nesle bir şeyler öğrettiğiniz için utanıyorum." 

Etiyopya topluluğu, İsrail halkının yalnızca yüzde 1,6'sını oluşturuyor ve İsrail'deki Etiyopya-Yahudi vatandaşları halka açık yerlerde sözlü ırkçı tacize maruz kalıyor.

BBC'nin haberine göre olaya karışan İsrailli öğretmenler açığa alındı ​​ve özür dilediler.

Buna cevaben, okul müdürü, "öğretmenlerin okulda okuyan Etiyopyalı öğrenciler hakkındaki sefil ve son derece saldırgan yorumlarına şok olduğunu" belirten bir açıklama yaptı.

Açıklamanın devamında müdür, "Okul yönetimi bu yorumlara sert bakıyor. Irkçı yorumlara yer yok, okulumuzda bunlara izin vermeyeceğiz," ifadelerini kullandı.

Bu arada İsrail Eğitim Bakanı Yoav Kisch de öğretmenleri suçlayarak, "Elimizdeki tüm imkanlarla olayla en sert şekilde ilgilenilecektir. Öğrencilere verilen sıkıntı için üzgünüm. Benim görevim altında bu tür olaylara sıfır tolerans gösterilecektir," açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Daily Ummah