Erbil'de "14 Temmuz Kerkük Katliamı"nın kurbanları anıldı Erbil'de "14 Temmuz Kerkük Katliamı"nın kurbanları anıldı

On binlerce İsrailli, başkent Tel Aviv başta olmak üzere, Batı Kudüs, Hayfa ve Rehovot kentleri gibi pek çok noktada sokaklara çıktı.

Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı önünde basın açıklaması yapan esirlerin aileleri, İsraillilere, Netanyahu’nun esir takası anlaşmasını bozmasına izin vermemesi çağrısında bulundu.

Saldırıların devam etmesinin İsrailli esirlerin Netanyahu hükümetince öldürülmesi anlamına geldiğini vurgulayan esir aileleri, "Bizi sevdiklerimizden ayıran şey Netanyahu'nun savaşın sona erdirilmemesi konusundaki ısrarıdır." ifadelerini kullandı.

Tel Aviv'deki protestoların başlıca alanlarından Kaplan Caddesi'ndeki gösteriye katılan on binlerce İsrailli de Gazze'deki esirlerin serbest bırakılması için takas anlaşmasının derhal yapılması talebinde bulundu.

Protestocular İsrail bayrakları ile Başbakan Netanyahu ve hükümetindeki siyasetçiler aleyhinde pankart, afiş ve dövizler taşıdı, caddede kurulan platformda hükümeti eleştiren konuşmalar yaptı.

Batı Kudüs’teki gösteride bazı protestocular gözaltına alındı

Batı Kudüs’teki Paris Meydanı'nda toplanan binlerce İsrailli, esir takası anlaşması, Netanyahu hükümetinin istifası ve erken seçim talebiyle gösteri düzenledi.

İsrail polisi ile göstericiler arasında yaşanan sürtüşmesinin ardından bazı İsrailliler gözaltına alındı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, 23 Haziran'da, İsrail'in Kanal 14 televizyonuna verdiği röportajda, Gazze'deki saldırıları tamamen durdurmayacaklarına işaret ederek, "Kısmi bir anlaşma yapmaya hazırım." demişti.

Editör: Mücahit Talha Altın