İHH ramazanda 3 buçuk milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor İHH ramazanda 3 buçuk milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor

Arnavutköy'de Tevfikiye Camisi önünde bir araya gelen grup, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla yürüyüşe başladı.

"Gazze'deki ambargo kırılsın", "Refah Sınır Kapısı açılsın" ve "Filistin halkının yanındayız" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, tekbir getirdi, İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup üyeleri, Bebek'teki Mısır Başkonsolosluğu önünde toplandı. Burada, Kur'an-ı Kerim okundu.

"Bir an önce Refah Sınır Kapısı'nı açın"

Grup adına basın açıklamasını okuyan Yusuf İslam Arat da Gazze'ye yönelik saldırıların aralıksız devam ettiğini, özellikle sivilleri hedef alan İsrail'in tüm dünyanın gözü önünde soykırıma imza attığını söyledi.

Saldırılarda 11 binden fazla çocuğun katledildiğini belirten Arat, "Küçücük bir belde, kuzeyden güneye bir çocuk mezarlığına dönmüş durumda." ifadesini kullandı.

Kaya, Gazze'de yaşayan 2,5 milyondan fazla insanın en temel insani ihtiyaçlardan mahrum bırakıldığını, Gazze'nin adeta bir ölüm kampına dönüştüğünü dile getirdi.

Bu vahşet tablosunun mimarının İsrail, ABD ve Batılı ülkeler olduğunu belirten Kaya, şunları kaydetti:

"Ancak öldürmekte hiçbir ahlaki kritere sahip olmayan işgalci çeteyi cesaretlendiren bir faktör daha var ki o da bölge ülkelerinin İsrail'i durdurmadaki acziyetleridir. Bilhassa Gazze ile sınırı olan tek ülke Mısır'ın yaşanan insani krize rağmen Refah Kapısı'nı açmaması felaketin büyümesine yol açmıştır. Yeri geldiğinde kendisine 'Orta Doğu'nun, Arapların lideri' payesi biçen Mısır, Gazze'nin nefes borusu mahiyetindeki sınır kapısını kapalı tutarak insani yardımın Gazze'ye girmesini engellemiş, çok sayıda hasta ve yaralının ölümüne sebep olmuştur."

Mısır yönetimini, Gazze'de işlenen suçlara ortak olmamaya ve Refah Sınır Kapısı'nı açmaya davet eden Arat, "Bir an önce Refah Kapısı'nı açın ve insanlık nezdinde ilelebet lanetle anılmaktan kurtulun." dedi.