Hollanda merkezli sivil toplum kuruluşu Lighthouse'un yürüttüğü gazetecilik araştırması sonucu hazırlanan rapor, İtalya'nın sığınma arayışındakileri ticari gemilerdeki "gizli hapishanelerde" tutularak Yunanistan'a yasadışı şekilde geri gönderildiğini ortaya çıkardı.

"Başörtülü depremzede öğrencinin özel okula kaydedilmediği" iddiasına soruşturma "Başörtülü depremzede öğrencinin özel okula kaydedilmediği" iddiasına soruşturma

Rapor, seyahat gemilerinin güvertesinde yolcular içeceklerini yudumlarken, geminin alt bölümlerinde sığınma arayışıyla Yunanistan'dan İtalya'ya gelenlerin İtalyan yetkililer tarafından kimi zaman yiyecek olmadan yalnızca su verilerek, metal raflara ya da borulara zincirlenerek küçük ve karanlık odalara kapatıldığını çeşitli medya kuruluşlarının elde ettiği kanıtlarla öne sürdü. 

İddialarla ilgili elde ettikleri video, fotoğraf ve tanık ifadelerini rapor için Lighthouse'a sunan medya kuruluşları arasında SRF, ARD Monitor, Al Jazeera, Il Domani ve Solomon bulunuyor.

Araştırma ekibindeki gazetecilerden Sara Creta sosyal medyadan yaptığı paylaşımda raporda aktarılan koşullara delil oluşturan fotoğraf ve görüntüleri paylaştı.

Aralarında çocuklar da var

Raporda "resmi olmayan hapishane" olarak ifade edilen koşullarda, bazı durumlarda bir günden fazla süreyle seyahat etmek durumunda kalan sığınmacılar arasında çocukların ve reşit olmayan gençlerin de bulunduğuna dikkat çekildi. 

Rapora göre son bir yılda bu durumdan etkilenenler genellikle Afganistan, Suriye ve Irak'tan gelen sığınmacılar.

Yunan makamları tarafından sunulan veriler, son iki yılda en az 157 kişinin bu şekilde İtalya'dan Yunanistan'a geri gönderildiğini gösterirken, 2020 yılında 70'ten fazla kişinin aynı kaderi paylaştığı düşünülüyor. Ancak göç uzmanları tüm vakaların belgelenmediğine inanıyor.