Başkent Roma'da Filistinli Öğrenciler İnsiyatifi'nin girişimiyle "Bu bir savaş değil, soykırım! Filistin çağırıyor" temasıyla Filistin'e destek mitingi ve yürüyüşü yapıldı.

Yağışlı havaya rağmen Roma'nın işlek meydanlarından Vittorio Emanuele'de toplanan binlerce kişi, ellerindeki Filistin bayraklarıyla, "Filistin'e özgürlük" sloganı attı.

Almanya'da sağanağa rağmen binlerce kişi Filistin’e destek yürüyüşüne katıldı Almanya'da sağanağa rağmen binlerce kişi Filistin’e destek yürüyüşüne katıldı

Meydanda yapılan konuşmalarda da Gazze'de son olarak İsrail'in hastane ve kiliselere yönelik saldırılarına da tepki gösterilirken uluslararası soruşturma çağrısı yapıldı. İsrail'den gelen ürünlerin de boykot edilmesi istendi.

Yürüyüş sırasında sık sık Filistin halk müzikleri çalındı.

Gösteriye katılan Tunus asıllı Belçika vatandaşı İskender, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Tarih iki hafta önce başlamadı, 75 yıl önce başladı. 7 Ekim olayları kesinlikle dehşet vericiydi, tüm sivil ölümleri kesinlikle korkunç. Ne yazık ki bu süreç 75 yılı aşkındır sürüyor. İtalya'da yaşayan bir Avrupa vatandaşı olarak hükûmetlerimizin etnik temizliği desteklediği ve buna devam edilmesine izin verdiği durumda, ben evde duramazdım. Bu vicdansızca." diye konuştu.

Filistin'e destek gösterisine yanında taşıdığı oksijen desteğiyle ve Filistin atkısıyla katılan İtalyan vatandaşı Rianna da Filistin'e 30-40 yıl kadar önce gittiğini belirterek "Bu durumun bir çözüme kavuşmamasından ötürü son derece üzgünüm. Filistin halkının yanındayım ve gerçekten bu durum nedeniyle yastayım." dedi.

Kendi ailesini kaybetmiş gibi üzgün olduğunu belirten Rianna çok fazla ailenin öldürüldüğünü ve her şeyin yok edildiğini söyledi.

Bu arada, İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırıları ülkenin ikinci büyük kenti Milano’da da düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

Göstericiler, yürüyüşte "Gazze'deki soykırımı durduralım. Gazze'yi kurtaralım." yazılı pankart açtı.