Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, Tokyo'ya gelen UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini ile görüşmesinde, ajansa sağlanan yardımların önemine değindi.

Bakanlık açıklamasına göre görüşmede Kamikava, "değerli bir kaynak" şeklinde nitelediği UNRWA'ya yardımların, Japon vergi mükelleflerince finanse edildiğini vurguladı.

Kamikawa, "fon akışlarının şeffaflığı ve izlenebilirliği ile (ajans) personelinin tarafsızlığının" sağlanması için UNRWA'da etkili yapısal reformlar gerçekleştirilmesini istedi.

Japon Bakan, ülkesi nezdinde, "yardımların, terörist faaliyetler için kullanılmamasını" sağlamak amacıyla "ajansın yönetimini güçlendirmenin" önemli olduğunu söyledi.

Kamikawa, iki tarafın, "Japonya'nın katkısının sürdürülmesini kapsayacak gerekli çabalar konusunda nihai koordinasyonun ilerletilmesinde mutabık kaldıklarını" ifade etti.

Görüşmede Kamikava, İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde "insani yardıma kendini adamış çok sayıda UNRWA personeline" saygı duyduğunu sözlerine ekledi.

Lazzarini, UNRWA yönetiminin güçlendirilmesi eylem planını anlatarak, projelerin "şeffaflığını ve izlenebilirliğini" sağlamak için Japonya ile yeni bir çerçeve oluşturulacağını belirtti.

Çin'den İsrail'e Gazze'de ateşkesi sağlama çağrısı Çin'den İsrail'e Gazze'de ateşkesi sağlama çağrısı

Daha sonra Lazzarini, gazetecilere verdiği demecinde, Kamikava ile görüşmesini "oldukça yapıcı" olarak nitelendirdi.