Trump, suikast girişiminin ardından ilk kez halk karşısına çıktı Trump, suikast girişiminin ardından ilk kez halk karşısına çıktı

Halifax kentinde 100'e yakın kişi Filistin'e destek amacıyla ana kavşakta oturma eylemi düzenledi. Güvenlik güçleri, protestoculardan dağılmalarını istedi, dağılmayı reddeden 21 kişiyi gözaltına aldı.

Polis, gözaltına alınanların daha sonra serbest bırakılacağını ancak bazılarına polise mukavemet ve kaldırımı kullanmayı reddetmek suçlamaları yöneltileceğini bildirdi.

Vancouver'da da gösteri düzenlendi

Ülkenin batısındaki Vancouver şehrinde protesto düzenleyen yaklaşık 100 gösterici ise Deltaport limanındaki Küresel Konteynır Terminali'nin girişini kapatarak, "Kanada, soykırımı silahlandırmayı durdur" yazılı pankartlar açtı.

Filistin bayrağı dalgalandıran ve "Zafer çok yakın" sloganları atan göstericiler, İsrail'in Gazze'de yaptıklarını Kanada'nın geçmişte yerli halka yaptıklarına benzetti.

Aktivist ve öğretmen Maryam Adrangi, CityNews kanalına yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki Filistin halkına karşı aynı şiddet ve sömürge sürecini yürütmesine Kanada'nın olanak sağladığını gençlere açıklayamayacaklarını belirtti.

Adrangi, İsrail'in Gazze'deki koşulları dayanılamaz ve yaşanamaz hale getirdiğini, bunu da Kanada gibi ülkelerin desteği, finansmanı ve silahlandırmasıyla yapabildiğini ifade etti.

Editör: Daily Ummah