Fotoğraf: 06 Haziran 2017'de Boğaziçi Üniversitesi'nde toplu iftar düzenlenmiş ve sonrasında da cemaatle namaz kılınmıştı.

Kanada'daki Müslüman kuruluşlar mahkemelerden, Quebec'te okullarda dini faaliyetleri yasaklayan eyalet bildirisinin anayasaya aykırı olduğunu ilan etmesini istiyor. 

Kanada Müslüman Derneği, Kanada Müslüman Forumu ve dört yerel örgütün dahil olduğu toplamda altı grup, bu hafta Quebec Yüksek Mahkemesi'nden tüm ibadet biçimlerini yasaklayan uygulamanın "anayasal olarak geçersiz, uygulanamaz, işlemez olduğunu belirterek yürürlükten kaldırılmasını" talep eden bir dava açtı. 

Dava dosyasında, “Davacılar, devletin laiklik ve dinî tarafsızlık ilkelerine yapılacak yoruma ilişkin tespit hükmünün çıkarılmasını ve bu ilkelerin umuma açık yerlerde namaz veya diğer dini uygulamaları yasaklama amacıyla kullanılmamasını talep etmektedirler," ifadeleri kullanıldı. 

Gruplar, emrin ayrımcı olduğunu ve Kanada Haklar ve Özgürlükler Şartı'nı ihlal ettiğini savundu.

Kanada'daki iki okulda öğrencilerin namaz için toplanmasından sonra geçtiğimiz ramazan ayında ülkenin eğitim bakanı Bernard Drainville okullarda namaz kılmayı yayınlayan bir direktif yayınladı.

Direktifi yayınladığı dönemde bakan, okul alanlarının “fiilen ve görünüşte, açık ibadet veya benzeri ibadetler için” kullanılamayacağını söyleyerek kararını savundu.

İşitme engelli semazen vuslat törenlerinde görev almak istiyor İşitme engelli semazen vuslat törenlerinde görev almak istiyor

Daily Ummah