Katar resmi haber ajansı QNA'nın haberine göre, Katar Emiri Şeyh Temim ile Muhammed bin Selman yaptıkları telefon görüşmesinde ikili ilişkileri ve bunları geliştirmenin yollarını ele aldı.

Başta İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi ile işgal altındaki Filistin topraklarındaki durum olmak üzere Şeyh Temim ve Bin Selman, bölgesel ve uluslararası sahadaki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları Gazze'deki gelişmeleri görüştü ABD ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları Gazze'deki gelişmeleri görüştü

Katar Emiri ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi, "her türlü gerilimi azaltmanın ve bölgedeki çatışmanın genişlemesinin önüne geçilmesinin gerekliliğini" vurguladı.

Şeyh Temim ve Bin Selman, "Filistin meselesinde kalıcı ve kesin bir çözüme ulaşılması, bölgede kalıcı ve kapsamlı barışın sağlanması için Gazze Şeridi ile işgal altındaki Filistin topraklarında ateşkesin önemine" dikkati çekti.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 843 Filistinli öldürüldü, 76 bin 575 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İran-İsrail gerilimi

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 İranlı yetkili ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin İran’ın hava saldırısına karşı “açık ve etkili” şekilde karşılık verme kararı aldığını iddia etmişti.

Editör: Daily Ummah