Katar Vakfı ve Katar Hayır Kurumunca, ülkede her yıl şubat ayının ikinci haftasında kutlanan "Katar Spor Günü" etkinlikleri kapsamında Doha'da gerçekleştirilen yürüyüşe Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin annesi Şeyha Moza binti Nasır da katıldı.

Şeyha Moza, sosyal medya hesabı Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Türkiye ve Suriye'deki depremzede ailelere yardım için düzenlenen dayanışma yürüyüşüne katıldım." ifadesini kullandı. Şeyha Moza, depremzedelere destek olunması çağrısında bulundu.

Yürüyüşe katılan Katarlılar, daha sonra Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere bağışta bulundu.

- Katar'ın Türkiye'ye deprem yardımı

Katar devlet televizyonunda 10 Şubat'ta canlı yayında düzenlenen yardım kampanyasında, Emir Şeyh Temim, 50 milyon riyal (14 milyon dolar) bağışta bulunmuş; kampanyada toplam 168 milyon riyal (yaklaşık 46 milyon dolar) yardım toplanmıştı.

Katar Hayır Kurumu (Qatar Charity), da 12 Şubat'ta, deprem bölgelerine yardım için başlattığı bağış kampanyasının ilk aşamasında toplanan yardımların 6 milyon riyali (1,6 milyon dolar) aştığını duyurmuştu.

Açıklamada, 7,3 milyon riyallik (yaklaşık 2 milyon dolar) acil müdahale ve 14,6 milyon riyallik (yaklaşık 3 milyon 800 bin dolar) yeniden inşa ve erken müdahale projelerini içeren 21,9 milyon riyal (6 milyon dolar) değerinde bir plan hazırladığı belirtilmişti.

Bu sene dünyadaki en uzun oruç 15 saat Bu sene dünyadaki en uzun oruç 15 saat

Doha yönetimi ayrıca Türkiye ve Suriye'de deprem felaketinden etkilenen bölgelere yardım kapsamında taahhüt ettiği 10 bin konteyner evlerin ilk bölümünü göndermeye başlamıştı.

Katar Kızılayı da Türk Kızılay ile koordineli olarak depremzedelere ulaştırılmak üzere 10 milyon dolarlık insani yardım kampanyası başlatmıştı.