Kazakistan Dışişleri Bakanlığı resmî temsilcisi Aybek Smadiyarov Kazinform haber ajansına verdiği mülakatta; Kazakistan'ın daha önce terör örgütü olarak tanıdığı Taliban'ı yasaklı örgütler listesinden çıkarmaya karar verdiğini açıkladı.

BM uygulamalarına uygun olarak Taliban'ın listeden çıkarılmasına karar verildi

Aybek Smadiyarov konuşmasında karanın neden alındığına dair; "Kazakistan, ülkede yasaklı olan terör örgütlerinin ulusal listesini güncellemek amacıyla düzenli olarak gözden geçirmektedir. Bu sürecin bir parçası olarak, BM uygulamalarına uygun olarak Taliban'ın listeden çıkarılmasına karar verildi. Dolayısıyla, bağlayıcı olan BM Güvenlik Konseyi kararlarına göre Taliban Hareketi, BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak tanınan örgütler listesinde yer almamaktadır." açıklamasında bulundu.

Smadiyarov, "Kazakistan ile Taliban arasındaki diplomatik temaslar nasıl gelişecek?" sorusuna ise "Siyasi temaslara gelince, Kazakistan'ın Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen karar ve kararlara sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam edeceğini vurgulamak isterim." şeklinde yanıt verdi.

Endonezya'dan Gazze için barış gücü açıklaması Endonezya'dan Gazze için barış gücü açıklaması

QHA

Editör: Daily Ummah