Irak Türkmen Cephesi bünyesindeki Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği, Kerkük kent merkezinde gösteri düzenledi.

Ellerinde Irak ve Filistin bayrakları taşıyan 100'ün üzerinde genç, açtıkları pankartlarla binlerce sivilin öldüğü İsrail saldırılarını kınadı.

AA muhabirine konuşan Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği Başkanı Murat İmadeddin, Gazze'de özellikle sivillere yönelik cereyan eden saldırıları şiddetle kınadıklarını söyledi.

Savaşların hiçbir zaman galibi olmadığını dile getiren İmadeddin, Filistinlilerin kanını akıtan bu savaşın bir an önce durması gerektiğini belirtti.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yıkılan binaların enkazından 160 kişinin daha naaşı çıkarıldı İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yıkılan binaların enkazından 160 kişinin daha naaşı çıkarıldı

İmadeddin, Türkmen gençleri olarak bu gösteriye "Filistin ve Filistinlilere destek" adını verdiklerini ifade etti.

Başta Irak hükümeti olmak üzere bölgedeki tüm Arap ve Müslüman ülkelerin bu savaşın durdurulması için acil müdahale etmesi gerektiğini vurgulayan İmadeddin, bölge ülkelerinin tepkilerinin yetersiz kaldığını dile getirdi.

Irak'ta Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısıyla işlediği savaş suçuna karşı tüm Iraklıları protestolar düzenlemeye çağırmış, Hükümet Sözcüsü Basim el-Avvadi de ülkede 18 Ekim itibarıyla 3 gün ulusal yas ilan edildiğini duyurmuştu.