KİK: Yemen krizine çözüm bulacağız

dailyummah 414

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf, Yemen krizine siyasi çözüm bulunması konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Hacraf, Suudi Arabistan‘ın başkenti Riyad’da Yemen Dışişleri Bakanı Avad bin Mubarek ile bir araya geldi.

KİK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, ikilinin görüşmesinde Yemen’deki askeri, siyasi ve iktisadi gelişmeler ele alındı.

Yemenli taraflar arasında ateşkes sağlanması amacıyla düzenlenecek diyalog toplantılarından iki gün önce gerçekleşen görüşmede Hacraf, Körfez İşbirliği Konseyi’nin Yemen krizine siyasi çözüm bulunması ve ülkede barış ve istikrarın tesis edilmesi konusundaki tutumunun değişmediğini vurguladı.

KİK Genel Sekreteri Hacraf ayrıca “Körfez İşbirliği Konseyi’nin, kardeş Yemen halkına yarar sağlayacak, ülkenin ve bölgenin güvenliğini pekiştirecek çabalara ve bu alandaki bölgesel ve uluslararası çalışmalara destek vermeye devam edeceğini” kaydetti.

Yemen KİK körfez işbirliği konseyi

KİK’in Yemen’de ateşkes girişimi

Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf, 17 Mart Perşembe günü yaptığı açıklamada, Yemenli taraflar arasında ateşkes sağlanması amacıyla 29 Mart-7 Nisan tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da müzakerelerin yapılacağını duyurmuştu.

Hacraf, Körfez İşbirliği Konseyi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek bu müzakerelere Yemen‘deki tüm tarafların katılması çağrısında bulunmuştu.

Yemen hükümeti girişimi memnuniyetle karşılarken, Husiler görüşmelerin “Yemen’deki saldırılara katılmamış tarafsız bir ülkede yapılması” şartını ileri sürmüştü.